Поведението на израелските въоръжени сили спрямо пътниците от флотилията свидетелства за недопустимо равнище на жестокост и представлява тежко нарушение на правата на човека и на международното хуманитарно право, посочват експертите в заключенията си.
Според тях Израел не само е действал несъразмерно на обстоятелствата, а е и прибягнал до излишна и неприемлива жестокост.
На 2 юни Съветът по правата на човека гласува резолюция за създаването на независима международна мисия със задача да проучи атаките на израелските сили срещу хуманитарния конвой от кораби на 31 май, при които бяха убити деветима турски пътници и които предизвикаха вълна от възмущение по света.
Има ясни доказателства, които позволяват срещу Израел да се предприемат съдебни действия за предумишлено убийство, мъчения и нехуманно отношение, умишлено причиняване на страдания и тежки наранявания, отбелязват експертите.
Тъй като са били маскирани, извършителите на най-тежките престъпления могат да бъдат идентифицирани единствено със съдействието на израелските власти, изтъкват авторите на доклада, настоявайки израелското правителство да сътрудничи за установяване на самоличността на виновните и те да бъдат съдени.
Мисията на Съвета за установяване на фактите по случая стигнала до извода, че израелската морската блокада на палестинските територии е била незаконна заради хуманитарната криза там, посочва Асошиейтед прес.
В отговор израелското външно министрество заяви, че подходът на Съвета по правата на човека е пристрастен, политически мотивиран и краен. Израел за пореден път отбеляза, че спазва международните закони и че войниците му са действали при самоотбрана.