Пловдивчанин беше вкаран принудително в психиатрия след жалба на четирима негови съседи за неадекватни реакции. Въпреки че не е освидетелстван като психично болен Иван Балински прекарва 5 дни в психиатрията. Екип на "Хрътките" установи, че той е заведен там под предлог, че ще му бъдат направени "прецизни психиатрични изследвания".
На 29 септември Пловдивската районна прокуратура внася искане Иван Балински да бъде настанен за експертиза и задължително лечение в специализирано психиатрично заведение, макар никога да не е освидетелстван като психично болен. Това става след жалба на четирима съседи на Балински, начело с домоуправителя.
Съседите твърдят, че се държал неадекватно
На 13 октомври искането е уважено от Районния съд, макар в залата да не е допуснат нито един свидетел на Иван Балински. Така мъжът е вкаран принудително в изолатора на пловдивската психиатрия. Това обаче предизвиква силна обществена реакция в квартала и за борени часове над 30 съседи на Балински правят подписка в негова защита. Всички те са категорични, че Иван не е луд и че най-вероятно е станал жертва на съдебна грешка.
В основата на раздора стоят не пари, а... котки
От едната страна са любителите на котки, начело с Иван Балински, а от друга - част от съседите, които не понасят тези животни. Крайният резултат е 44-ма срещу четирима в полза на Иван.
„В момента, в който застанах по-сериозно и му казах да престане с котките, той скокна срещу семейството ми, започна да обвинява сина ми, че гонил с колелото котките да мачка", оплака се Веселин Христозов, домоуправител.
Съседка разказа, че синът на домоуправителя наистина щял да прегази бременна котка, а след забележка на Иван, започнал да го обижда. Според някои е агресивен, според други бил предложен за принудително хоспитализиране заради несъществуващи и неоснователни аргументи.
Котешката сага на ул. "Копривщица" не е от вчера
Първото дело е заведено през миналата година. Страни по него са обявения днес за луд Иван Балински и прокурорът от окръжна прокуратура Пловдив Росен Каменов. Делото е заради твърдението, че прокурорът стреля с въздушна пушка по уличните котки. Завършва с присъда 500 лева глоба в полза на служителя на закона.
„Хрътките" успяха да заснемат с любителска камера Иван Балински на третия ден от принудителния му престой в пловдивската психиатрия. Оказва се, че той е вкаран там под предлог, че ще му бъдат направени прецизни психиатрични изследвания в стационарни условия.
„Трети ден съм тука... Никой не ме прегледа, в четвъртък ме докараха с белезници от съда и веднага ми биха инжекция тука отстрани, тука в задната част... И след това два часа и нещо с колан бях вързан в изолатора", разказа Иван Балински.
„Хрътките" се срещнаха с управителя на психиатричното заведение д-р Инко Кехайов, но той категорично отказа да застане пред камерата ни. Главният лекар доктор Арнаудов потвърди, че на Балински му е инжектиран диазепам.
Вещото лице, което е посъветвало съда да изпрати Иван за принудителен престой в психиатрията - д-р Радка Топалова, каза, че това се наложило възоснова на данните от свидетелите. И призна, че Иван не е буйствал в съдебното заседание и не е оказвал съпротива.
Екипът ни се свърза с водещи психиатри, според които съдебна психиатрична експертиза се прави в специализирано заведение само при случаи, в които е доказано, че лицето за освидетелстване проявява агресия, или отказва да съдейства. На шестия ден от престоя му в психиатричното заведение
Иван Балниски беше освободен след намесата на "Хрътките"
На второ заседание съдът прецени, че психиатричната експертиза може да бъде изготвена в амбулаторни условия и не е необходимо един неосвидетелстван до момента гражданин да бъде лишаван от свобода.
Със случая "Балински" вече са запознати международни организации
за защита правата на човека. Група в социалната мрежа вече събира пари в подкрепа на безработния Балински, за да може да се плати хонорар на адвокат, който да заведе дело срещу държавата ни в Страсбург. Според правозащитниците Балински е бил противозаконно лишен от свобода и противозаконно принуден да прекара против волята си 5 дни сред психично болни пациенти.
„Казусът на Иван Балински е индикация, че всеки един гражданин би могъл да попадне в психиатрично заведение само въз основа на някаква жалба на негов съсед или на някакъв човек, който има някакъв конфликт с това лице... Прокуратурата въобще не си е направила труда да покани Иван Балински, да чуе неговата гледна точка”, коментира адвокат Снежана Стефанова, Асоциация за европейска интеграция и права на човека.
„Ние сме длъжни да отправим искания до съда, при което вече съдът ще прецени, след като изслуша експерт - вещо лице, дали това лице дали да бъде настанено едно лице в съответното заведение, където да бъде лекувано или да не бъде настанявано”, каза прокурор Галина Андреева, говорител на Районна прокуратура- Пловдив.
„Лишаването на едно лице от свобода в психиатрично заведение попада под разпоредбите на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи и представлява лишаване от свобода”, добави адвокат Стефанова.