Критична ситуация в половин България. Лошите метеорологични условия оставиха стотици населени места без ток и вода. Възрастен мъж загина от измръзване, а десетки други са блокирани и бедстват в планината. В почти всички проходи днес имаше блокирани автомобили и хора.

Бедствено положение е обявено в община Руен

В област Бургас спасителите извозваха пациенти към болниците за хемодиализа. Движението на влаковете в цяла Североизточна България беше спряно. Сто литра на квадратен метър паднаха в общините Шабла и Каварна. Вятърът достигна 26 метра в секунда.

Изключително тежка е ситуацията в Габровско. Снежната покривка там е 35 сантиметра. Стотици населени места в Габровско, Великотърновско, Търговищко, Варненско и Добричко са без ток.

Към 19 ч. никъде в засегнатите от зимните бури райони няма бедстващи хора

Денят обаче беше изключително напрегнат за спасителните екипи в цяла Североизточна България. Десетки прекараха часове наред в снежен капан, затворени в автомобили, автобуси и влакове. Повече от

денонощие отне операцията по освобождаването на осем души от преспите на прохода "Вратник"

След като осем души, сред които три деца, прекараха денонощие в снежния капан на прохода Вратник, се наложи мобилизирането на най-тежката спасителна и военна техника в България. Точно в 14 часа, след като прекараха 24 часа затиснати от тонове сняг и паднали клони, хората бяха спасени от верижна машина на "Гражданска защита”.

"Благодаря на "Гражданска защита”! Те са герои”, призна при спасяването си Веселина Ламбева.  

Всички спасени са в добро здраве

След края на снежната епопея майката на две деца Веселина Ламбева се закани: "Те ще си хапнат, но първо гореща вана. Видяха трудностите и са мъже. В края на краищата трябва да се борят”. Тази спасителна операция приключи с щастлив край.

Бедствието обаче взе първата си жертва

Възрастен мъж умря от студ край свиленградското село Лисово. Той се оказал в снежна блокада в горска хижа, заедно с десет свои колеги дървосекачи. Загиналият е живял в гората край селото, заедно със 16-членното си семейство. Всички те са спасени.

Бедстващите дървосекачи подават сигнал на телефон 112 в късния следобед на 17 октомври. На място отива екип от свиленградската пожарна, но скоро пътят свършва в снега и пожарникарите продължават пеш.  

"Имаше някъде около 40- 50 см сняг. Намирахме се в пресечена местност без никакъв ориентир и път", разказа пожарникарят Димитър Димитров.

"В първия момент бяха много щастливи че сме ги открили. Имахме холямо желание да ги извадим децата и в следващия момент като разбраха, че дядото или там какъв им е не знам, отказва да тръгне и те отказаха”, обясни Весо Петков.

Отказът на хората да тръгнат с пожарникарите забавя спасителната акция с часове

Това се оказва фатално за 71-годишния Руси Данов, който умира от хипотермия на път за болницата. От общината настаняват оцелелите в хотел, хранят ги, дават им топли дрехи.

Сто и дванайсет пътници останаха блокирани близо 20 часа на жп гара Радунци в Стара планина

Хората изкараха кошмарна нощ на студено в планината, след като влаковете им бяха блокирани от паднали камъни и дървета. Спасителната операция закъсня заради непроходимия път до селото. Все пак в ранния следобед спасителите стигнаха до бедстващите пътници, донесоха им вода и храна и започнаха да ги извеждат.

Едва по обед на централна гара "София" започнаха да пристигат първите автобуси

тръгнали снощи от Източна България. Пътниците на линиите от Варна, Русе и Добрич разказаха, че са попаднали в снежния капан около Велико Търново и са прекарали повече от 12 часа в снежната буря.

Кой е виновен за бедствието и изненада ли ни отново зимата

От Агенция "Пътна инфраструктура" са категорични - причина за бедствието е бързата смяна на температурите, обилният снеговалеж и силния вятър. От там обясниха, че още от 1 октомври е започнала проверка на фирмите, които отговарят за почистването на пътищата.

Инспекциите са показали, че всички са готови, но въпреки тяхната готовност е нямало как да реагират на капризите на природата. Проблемите дошли не от снега, а от падналите дървета, които пречели на машините да почистят и опесачат.

"Мащабът на този проблем, само да си го представите е, че само в Габровско имаме паднали над 500 кубични метра дървета. Имайки предвид нормата за един дървосекач, там са необходими над 50 човека”, обясни Георги Златев от Агенция "Пътна инфраструктура".

"Изпълнихме си задълженията и Господ даде слънце, защото снегът, не, че ни изненада. Всички може да видите октомври месец - листата са зелени, като не паднат листата, снегът натиска гората и чупи клони, трябва да има огромна армия от "Гражданска защита”, за да изрежем всички клони, за да пуснем проходите веднага”, коментира премиерът Бойко Борисов.