Доверието към управлението на правителството на ГЕРБ спада, а недоверието се покачва, обобщиха своите изследвания социолозите Кънчо Стойчев и Боряна Димитрова в „Тази сутрин”.

За сметка на това обаче се наблюдава една стабилизация от гледна точка на общественото мнение по отношение на кабинета „Борисов”. „Имахме 5-6-7 месеца, в който спадът на ГЕРБ беше ежемесечен. Изглежда е достигнат един временен праг. За това влияе и сезонът. По-малки са сметките за някои основни битови разходи и има една стабилизация”, обясни Кънчо Стойчев от „Галъп”.

С по-ниската оценка за правителството спада и личният рейтинг на премиера Бойко Борисов, който за първи път е с по-значително намален процент – има 39% подкрепа и 44% неодобрение. При кабинета показателите са съответно – 27% срещу 58%. Според Стойчев обаче това е нормална оценка на фона на факта, че Тройната коалиция дълго време управляваше с подкрепа от 23-25%.

Звездата в кабинета „Борисов” се оказва министър Росен Плевнелиев. В челото е и Мирослав Найденов, който явно успява да убеди хората, че се грижи за потребителя. Цветан Цветанов пък след дълъг период на спад, вече е стабилизирал общественото мнение за себе си.

Боряна Димитрова допълни, че тенденциите се потвърждават и от изследванията на „Алфа рисърч”. Интересен за отбелязване е фактът и, че според 66% от запитаните не е добре Бойко Борисов да се кандидатира за президент, докато 28% отговарят на въпроса положително. А 60% определят евентуалната му кандидатура като бягство от отговорност.

И двамата социолози определиха отказа му от борбата за президентското място като положителна стъпка. По думите им от първия тур не може да спечели никой кандидат и това е една от причините за отказа на премиера.

„Аз съм от гласовитите критици на Бойко Борисов, но в случая това е едно правилно решение - да не се кандидатира, защото той няма печеливш ход. Ако спечели, изпуска партията, но и все по-вероятно е да не спечели. Ако загуби, цената е много висока, защото е лидер. За страната е много по-важно да има правителство, то трябва да си изкара мандата”, коментира Кънчо Стойчев.

Според Боряна Димитрова отказът му е от голямо значение, защото създадената несигурност внасяла шум в системата сред избирателите на ГЕРБ. „Втората стъпка - управляващите ще бъдат подложени на вътрешен и външен натиск да избистрят своята кандидатура”, каза още тя.

По думите на експертите на този етап не е възможно ГЕРБ да получи пълно мнозинство, тъй като след миналите измори има стопяване на гласоподавателите им. Изследваният показват, че партията на Борисов остава първа политическа сила, но разликата между нея и втория – БСП, вече е около 4-5%.

Мнението и на двамата социолози е, че „Атака” върви надолу и губи шансове да бъде в следващ парламент. Там се наблюдава и драматичен спад в рейтинга на Волен Сидеров, който спада от 10 на 6%.

Позициите на Ахмед Доган пък са силно разклатени сред редиците на българските турци.