Един от тримата депутати, напуснали Атака след скандала около софийската джамия - Валентин Николов, обяви, че лидерът държал в зависимост своите чрез непосилни заеми.  Депутатите от листата трябвало да подпишат договор за поръчителство в полза на офшорни компании на стойност 300 хиляди лева, твърди независимият Валентин Николов.

Имало ли е такива договори и каква е юридическата им стойност?

„По случая е извършена проверка от прокуратурата, която е установила, че има изготвени проекти за документи, но документи и договори няма. Това е изводът на прокуратурата”, каза за „Тази сутрин” депутатът от Атака Явор Нотев.

Това, което беше предмет на разследване, беше проект на такъв договор, подписан едностранно и единственото, което може да се разбере от него е, че г-н Николов има отношение към оформянето на този договор, но той е останал неоформен заради липса на подпис от другата страна, каза Нотев. По думите му този документ е бил невалиден.

По повод твърдения на Теодора Вуцова, че документът е вписан в регистрите на нотариусите, но без удостоверяване на подпис на представителя на другата страна – „Фриленд Холдинг” ООД офшорка на Сейшелите, Нотев каза, че заверката на подписа на едно лице не придава сила на договор на един документ.

Защо се стига въобще до проект за договори с кандидат-депутатите?

„Нека г-н Николов да изясни кои са подготвили тези документи и в порядъка на какъв разговор. Не съм подписвал такъв проект, не ми е предлаган, нито в документите, които съм подписал при кандидатстването за място в листата на Атака съм подписал, без да знам подобно нещо”, категоричен беше Явор Нотев. По думите му „едно непреодолимо желание да станеш депутат не бива да те накара” или осъзнато да се задължиш със сума от 300 хиляди лева. Нотев призова самите депутати, подписали документите да обяснят сами защо са подписали.

Нямам общо с изготвянето на тези договори

Не съм човекът, който ги е поднесъл на тези които са ги подписали. Когато някой иска да бъде уплашен и се старае в тази посока, той най-накрая успява. А да говори, че не знае какво подписва и да стои на мястото си в българския парламент е нещо без коментар.

Видяхме класически случай на шикалкавене

който е крайно недостоен не само за българския депутат, но за всеки български общественик, каза по повод изказването на Нотев проф. Михаил Константинов, член на ЦИК. По думите му очевидно става дума за форма на натиск. А самите шантажирани колко са се канили да откраднат

Жертвайки 300 хиляди, са се канили да откраднат по милион

каза проф. Константинов. Антоанета Цонева, председател на Института за развитие на публичната среда добави, че главният въпрос е колко депутати имат зависимости в момента.

Очевидно Атака страда от синдром, с което иска да задържи своята група. Защото в миналото Народно събрание ПГ се разпадна. Според Цонева самите правила продуцират подобни гаранции, тъй като Изборният кодекс не предвиди гражданите да разместват кандидат-депутатските листи, а кандидатите могат да бъдат водачи от две места.

Правилата на играта поддържат статукво, което стимулира политическите играчи да конструират така своите листи, така, че страхливи хора да влизат в парламента, каза Цонева.