Разговорът за АЕЦ "Белене” не е рационален, а по-скоро емоционален. Това зави бившият министър на икономиката Румен Овчаров, като допълни, че именно липсата на знания и информация стои в дъното на всички емоции.

"Естествено е хората да се опасяват. И аз се опасявам. Но заедно с това стои и въпросът - искате ли в България да се развива атомната енергетика. Над половината хора отговарят положително”, коментира резултатите от проучване Овчаров.

Той отбеляза, че в така създалата се ситуация в Япония хората имат определени резерви: „Ако говорим за безопасност, проблемът не е в "Белене”. Трябва да се започне с безопасността на старите централи в цяла Европа. Дори нашите блокове в Козлодуй не са стари”. По думите му не би следвало да имаме особени проблеми с безопасността на АЕЦ „Белене”.

На въпрос дали можем да смятаме руското за по-безопасно от нещо, което не е руско, Овчаров отговори така: „Блоковете в Белене не са руски. Руски там е металът. Руски там е корпусът. Руска е технологията и ядреното гориво. Системите за управление и защита са германски и френски. Те са възможно най-доброто, което може да има в световен мащаб”.

Според него основно значение за одобрението от страна на хората има и цената на тока, която би следвало да падне. Той отбеляза още, че официалната цена, поискана от руската страна за изграждане на централата е 3 милиарда и 997 милиона евро.

Бившият икономически министър коментира и мораториума за замразяване на цените на горивата, подписан от правителството, и го определи като неефективен, тъй като не решава проблема.

„В България няма пазар на горива. Не може един производител да произвежда над 90% от общото гориво. Не казвам, че има картел. Казвам, че няма пазар. Цените не се определят на принципа на конкуренцията”, заяви Овчаров. Според него е необходим регулаторен орган, подобен на ДКЕВР.

„Със сигурност скоростно решение няма да има, защото то е тежко и нарушава тежки икономически интереси на продавача на горива”, каза още бившият министър.