Стресът може да е полезен за тялото, помагайки му в борбата срещу рака, предаде Ройтерс, позовавайки се на резултатите от изследване на американски специалисти.
В експерименти с мишки авторите на проучването от университета на Охайо са установили, че организмите на поставени в стресови ситуации животни по-успешно се борят срещу туморите.
Изследователите смятат, че откритието им е отправна точка за потенциално неврологично лечение на рака.
За целите на изследването учените инжектирали мишки с меланома - най-смъртоносния тип рак на кожата, и оставили туморите да се развиват. Част от мишките били поставени в по-широки клетки, с играчки и в компанията на по-голям брой гризачи. Останалите животни били оставени в обичайните лабораторни условия, в които обикновено съжителстват по пет мишки.
След три седмици в "стресовата" клетка учените наблюдавали свиване на туморите при почти половината от мишките. След шест седмици туморите се свили със 77 процента или напълно изчезнали при 17 процента от животните, без никакво друго противораково лечение. При мишките от контролната група злокачествените образувания продължили да се развиват.
Широко разпространеното схващане е, че стресът вреди на здравето и води до развитието на рак. Авторите на настоящето проучване обаче обясняват, че реакциите на тялото към стреса са твърде сложни. Хормоните, освобождавани в отговор на стресови ситуации, могат да оказват положителен ефект.