Преди два дни неочаквано за самите тях семейство Мустафови от Кърджали играха главната роля в полицейски екшън, след като местни полицаи объркаха дома им с този на издирван сводник. При акцията пострада 20-годишната им дъщеря Шерин.
„С влизането вкъщи те събориха баща ми на пода и тръгнаха да отварят вратата и ме удариха с нея и ме повалиха на земята. Братовчед ми както лежеше на леглото го метнаха на земята.
Как да окажа съпротива човек ако не бяха попаднали на погрешен адрес употребата на сила по презумция става законна на тези килограми, как може да направи нещо. Никаква съпротива не сме оказали’”, разказа Шерин Мустафова.
Адвокат Йонко Грозев от години се занимава с дела за нарушаване на човешките права и с интерес е проследил информацията за случая в Кърджали.
”Това беше най-смешното в цялото отразяване на случая, че по погрешка са ги набили. Сякаш ако не бяха на грешния арест, употребата на сила е законна”, каза Йонко Грозев.
Грозев цитира изследване, според което всеки четвърти арестант е бил малтретиран по един или друг начин от полицията.
„Тъй като задържаните са криминално проявени. Те са зависи ми от полицията и разследващите просто много рядко се случва да подават оплаквания и оплаквания за полицейско насилие се получават най-вече от лица, които „по погрешка" са набити”, каза Грозев.
Според адвоката, семейство Мустафови трябва да си търси правата. Въпреки тенденцията в България по тези дела.
„Опитът от случаите на полицейско насилие показва, че системата е пристрастна и не е ефективно наказанието. Много често има забавяния. Не ефективно се събират доказателства”, каза юристът.
Затова и най-често, когато жертвите на полицейско насилие си търсят правата в Европейския съд за правата на човека, печелят делата. А обезщетенията се плащат с парите на данъкоплатците.