В медиите постоянно има класифицирана информация. Извадете вестниците – пазят се в Народната библиотека. Там ще видите извадки от СРС-та и това цяла година вървят тези извадки. И сега изведнъж – вай, вай, вай, какво стана?! Когато стане въпрос да се направи някоя медийна кампания на управляващите, става полезно да се ползват СРС-та. Много примери има във вестниците. Знаете, че министърът ни чете една друга информация в Народното събрание (разговорите между лекарите в горнооряховската болница – бел.ред.), коментира бившият министър на вътрешните работи, Михаил Миков.
Плъзгаме се по конкретния факт. За първи път тази комисия миналата година изнесе тези факти. Ако за миналата година има 10 000 искания за специални разузнавателни средства, тука трябва да стане ясно на всички, че тя касаят 3 400 човека. В крайна сметка, в Конституцията, в европейската практика се охранява неприкосновеността на личността, касае 3 400 човека. Една трета от въпросните СРС-та са влезли в съда като доказателства през 2010 г. Тези материали, които се събираха преди изобщо не влизаха в съда. Сега има парламентарна комисия, която се грижи за това, коментира народният представител от ГЕРБ Димитър Лазаров.
Градската прокуратура казва, че има 52% увеличение за СРС-тата за една година. Седем-осем хиляди е цифрата, която се движеше в последните години, преди да дойде тази власт. И сега изведнъж недоволстват, че се слушат министри, коментира Миков.
Министър-председателят каза друго – когато има сигнал за извършени нарушение или престъпление, аз го давам на Главна прокуратура, на ДАНС. Какво друго да направи той? Да си го сложи в каса ли? Преди излизаха сигнали директно в медиите. Да започне министър-председателят да подслушва медиите ли? Преди врене имаше подобна практика, припомни Лазаров. Когато се изготвят записи, те се качват на дискове. Ние не знам дали е унищожен записът или не. Ако това е СРС и някой е нарушил закона, записал го е и после го е унищожил, защо твърдите, че записът е бил унищожен, попита още той.