В България намаляват жените, които участват в политическото управление, заяви днес председателят на НДСВ Христина Христова на заседанието на Изпълнителния комитет на Либералния интернационал. То се провежда в Берлин от 11 до 13 юни и  е посветено на политиките в областта на международните отношения, развитието и сигурността, съобщиха от НДСВ.

Христина Христова направи презентацията "Участието на жените и равнопоставеността на половете в политиката - Опитът на България" пред Комитета по човешките права на ЛИ, световната федерация на демократичните и либерални партии. Тя посочи, че политическите права на жените са техни човешки права.           

Демократичните общества трябва да отчитат гледната точка на различните социални групи при вземането на решения, подчерта Христова.

В света участието на жените в националните парламенти е нараснало от 10 на сто през 1995 година, когато е приета Пекинската платформа на Четвъртата световна среща на жените, на 17 на сто. В България тенденцията е обратна, каза Христина Христова. Жените в страната са 51,4 процента, а в сегашното
Народно събрание те са 52 от 240 депутати - или 21,25 на сто.

В предишния български парламент процентът е бил 21 - жените-депутатки са били 50. По време на управлението на кабинета Сакскобургготски е имало 62 жени в Народното събрание и най-високият процент - 26 на сто. От тези жени-депутатки 42 са били от либералното НДСВ, което е 68 на сто. В парламентарната група на партията е имало 42 жени от 115 депутати - или 36 на сто. В същия кабинет е имало 6 жени - министри от общо 18, което е 30 на сто - най-високият процент за времето на прехода. При следващите две правителства процентът пада до 18 на сто.

Христова припомни, че първият български еврокомисар е жена - Миглена Кунева от НДСВ, която бе обявена за Еврокомисар на годината за 2008-ма. Сега в Политическия съвет на либералната партия 8 от 20 членове са жени и от тримата й евродепутати двама са жени.

Председателят на НДСВ посочи, че е наложително да се създаде Национален механизъм по равнопоставеност на половете на най-високо ниво в изпълнителната власт, който да провежда, координира, контролира и оценява всички политики в сферата.