За пръв път страната ни получи орган от донор от чужда държава по системата Евротрансплант. Снощи със самолет у нас пристигна бъбрек от 34-годишен мъж от Мюнхен, който беше присаден на 37-годишна българка. Състоянието на жената е добро.

Въпреки, че страната ни не е член на системата Евротрансплант като държава член на Европейския съюз има възможност да получава органи за трансплантация от други страни. Освен това България вече има два случая, в които е помогнала за спасяването на живота на европейски граждани. От страната ни към чужбина са препратени бял и черен дроб. Точно това ни дава предимство и след като става ясно, че в страните членки на Евротрансплант, които са 7, няма подходящ реципиент за бъбрека, информацията е изпратена до България.

Минути преди 11 ч. снощи хладилната чанта с бъбрека пристигна в болница Лозенец. Часове преди кацането на самолета, докарал органа, в България е определен подходящия получател. Това е 37-годишната Лили Генова от Перущица. Няколко часа след операцията тя се чувства добре.

„Много добре се чувствам сега, след 10 години диализа щастието ми се усмихна в моя живот. благодаря на Германия, че направи това съдействие, на екипа, който се бориха цяла нощ за моя живот, на всички лекари и сестри от екипа”, каза Лили Генова.

Трансплантацията, която е приключила около 4 ч. тази сутрин, е направена от екипа на директора на болницата. А точно от това лечебно заведение преди няколко месеца беше изпратен бял дроб за трансплантация в Австрия.

„Да си част от едно голямо семейство дава именно възможността да получиш помощ, която иначе не би получи. Така че нашите пациенти са с определено по-голям шанс имат да получават органи, да се чувстват добре и да им даваме шанс за живот”, каза д-р Любомир Спасов, директор на болницата.

България сътрудничи на Евротрансплант от началото на тази година. Първият случай на изпратен орган е точно към Германия, от където сега дойде новия шанс за по-добър живот за Лили. От 2010-та важи и европейска директива, която подпомага свободното движение на органи и тъкани за трансплантация.

„Органната директива до 2 години задължително ще направи една единна европейска система в рамките на ЕС. Евространсплант ще бъде в основата на тази мрежа, в която ще се подават задължително всички починали донори и локацията ще става в рамките на целия ЕС”, каза д-р Теодора Джалева, директор на Агенцията по трансплантации.

Тази година у нас са направени 31 бъбречни трансплантации, 12 на черен дроб и 5 на сърце. Само за последните два месеца имаше 4 донора и 11 трансплантации.

Днес и в народното събрание отново беше дискутирана темата за трансплантациите. Депутатите обсъждаха промени в начина, по който човек да информира дали иска да бъде донор.

Имаше идея отново да се промени принципа, по който всеки един от нас да заявява желанието си дали да става донор. Депутатите обаче отхвърлиха предложението за т.нар. "информирано съгласие" и остава досегашния принцип - органи да се даряват, ако няма заявено несъгласие приживе. Всичко това - и дебатите, и поредната трансплантация се случват в навечерието на Световния ден на донора, който е утре и ще бъде отбелязан за пръв път в България. В знак на признателност към донорите в столичния парк "Заимов" ще бъдат засадени 33 рози.