Ново Движение 21, с председател Татяна Дончева, ще бъде учредено следващата седмица, на 21 април. Идеята бе формацията да постави началото си и своите цели в Ботаническата градина на Софийския университет. Ректорът на университета Иван Илчев обаче забрани движението да се учреди на територията на учебното заведение. В студиото на „Тази сутрин” Дончева определи решението му като смешно, особено в XXI век.

„Знаете, че представянето на идеи в цял свят става в университетите, на политическите идеи – също”, каза Дончева. По думите й никой не тълкува гостуването на политически лидери, президенти и др. в университета като политизация.

Преди 20 години в „Яйцето” беше възможно да направиш СДС, а сега не е възможно в Ботаническата градина да представиш една идея

Идеите на движението ще бъдат представени на открито под мотото „Добрите идеи на добрите хора”. Сред учредителите е Дани Георгиев, експерт по национална сигурност, Желю Бойчев, председател на групата на общинските  съветниците от БСП, данъчният експерт Люси Елхова и футболният треньор Пламен Марков.

Идеята за създаването на движението е на една година. Но представянето й сега е провокирано от изследване на Галъп, според което

българите са в челната тройка по себеусещане за нещастност

за безперспективност и некадърност. Не можем да се окайваме вече 20 години, каза Дончева.

Попитана защо не реализира „добрите идеи” при участието си в БСП, Дончева отговори, че

българите мразят политиката и политиците

смятат, че партиите са котерии, че вземат решения в частна полза, и че са обсебени от тези, които ги управляват. Когато има такъв предразсъдък и бариера между тези, които вземат решенията и тези, за които се отнасят, тогава се ражда конфликт и застой на едно място.

Погледнете как се вземат решенията за развитието на държавата – политическите партии съсредоточават механизма за вземане на решения по върховете си. Кой попада в тези върхове, кой бива питан за тези решения, попита Дончева.

Една птичка пролет не прави, даже и да е на върха, ако няма механизмите и лостовете в ръцете си

Организацията, по думите на Дончева, се създава, за да може по друг механизъм да приобщи гражданите към вземането на решения в държавата и общините, да им даде механизъм да участват, само ако дадена идея ги интересува.

Това, което се прави, не може да се прави през бариери, сериозни, които политическите партии са натрупали. Така Татяна Дончева отговори на въпроса не е ли намерила „добри” хора в редиците на БСП.