Лимфомът е едно от злокачествените заболявания на кръвотворните органи и кръвта. Започва съвсем безобидно с някой увеличен възел най-често по шията, повишена температура, изпотяване, загуба на апетит и лесно може да бъде подценено. Хематологът доц. д-р Юлиян Райнов, който е председател на хематологичното дружество, обяснява.

"При появата на възли в шийната област, където голяма част от лимфомите започват, е желателно да се отхвърлят съмненията за заболяване на ушите, гърлото, болни зъби. Да направят опит за съответно лечение, което в много случаи е успешно антибиотично. След което при липса на ефект, задължително пациентите да се срещнат със специалиста хематолог. Общо правило е, че лимфен възел, който след около 20-дневно лечение не изчезне, подлежи на хистологично изследване, т.е. биопсия, изследване под микроскоп и поставяне на точната диагноза".

За нашата страна новооткритите пациенти с неходжкинови лимфоми ежегодно са около 550 и се наблюдава тенденция на увеличаване.

"Лимфомът е заболяване, което не трябва да плаши болните. В раните стадии може да бъде излекуван дефинитивно. Важна е профилактиката. Важно е самонаблюдението на пациентите. Важни са ранните мерки по диагностиката на пациента и по ранното лечение. Българските пациенти с лимфоми са с адекватно Европейско лечение. Както лечебно приложение на различни медикаменти и то модерни моноклонални антитела, така и лъчетерапия, която още по-добре се развива през последните години", обяснява доц. Райнов.

Към пациентската организация на засегнатите от лимфоми протегна ръка и вокално-инструментална група "Акага". "Наш колега скоро си отиде от лимфома и това е било основния проблем, че е хванат в по-късен стадий. Сега разбираме, че човек трябва да е отговорен  към себе си и да знае, че има шанс, ако отиде на доктор и се направи изследвания, преглед", споделя Калин от "Акага".

"Бихме искали да призовем хората да се замислят по-често за здравето си. Това е много сериозна болест, но човек да се профилактира, да отиде на лекар. В начален стадий ако бъде хваната - тя е лечима. Затова ние искаме с усмивка да привлечем хората, да чуят и да обръщат внимание върху себе си, върху собственото си здраве", допълва Жоро от "Акага".