Учени от университета в Лийдс навлизат във важни нови територии, елиминиращи асоциациите за „болка”, стане ли дума за зъболекар. Новината е благодарение на нов разработен от тях метод за слагане на пломба, при който няма да се налага използването на така омразното зъболекарското борче, пише в. "Дейли мейл".

Проф. Дженифър Киркъм и екипът й са открили материал, който възстановява загниващия зъб, без да е нужно той да бъде пробиван механично. "От нашите опити пролича, че има видимо подобрение на третираните зъбни кариеси за по-малко от месец след еднократно прилагане на новия материал", заяви Киркъм.

Принципът на "безболезнената пломба" имитира естественото изграждане на зъбния емайл. Той се образува около протеинови молекули. Учените са успели да възпроизведат естествения протеин в течност, която може да бъде приложена върху увредения зъб.

Обикновено кариесът се появява след като се образуват микроскопични дупки в емайла, предизвикани от киселините, отделяни от бактериите в устната кухина.

Когато протеинът се приложи върху тези дупчици, той веднагаги запълва и започва регенеративен процес на емайла. След няколко седмици той се възстановява напълно. Швейцарска компания е получила лиценз за технологията и ще започне пробни тестове в цял свят, уточнява вестникът.