Когато въведохме стандартите, засегнахме много интереси. Така министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов коментира изнесените компрометиращи писма от СДС. Той допълни, че очаква нова атака следващата седмица от страна на БСП, тъй като по думите му тези партии се редуват.

„Засегнах с действията си много интереси. Когато се опитваш да слагаш правила в тази игра, ставаш неудобен”, заяви министърът. Той допълни, че именно партиите от „тъмния преход” са свързани с монополистите на пазара. Според него атаката е започнала първо срещу Цветан Цветанов, след това е преминала към Росен Плевнелиев, сега е насочена към него, а следващият вероятно ще е Николай Младенов.

Министърът посочи като причина за смяната на ръководството на Държавен фонд „Земеделие” търсенето на нова и по-голяма динамика в работата. Предложение за нови постове на освободените от длъжност той обясни така: „Това са млади хора, подготвени, не могат да бъдат изхвърлени на улицата. Какво да направя с тези хора? Работят добре, но търсим нова динамика”.

Найденов отново изтъкна, че замесените служители на Фонда са били изнудвани от своята тогавашна ръководителка Калина Илиев да го злепоставят. Доказателство за това е и направен аудиозапис в кабинета й.

Земеделският министър коментира и статия в ежедневник, според която Агенцията по храните „изяжда” 24 милиона лева, а не носи доходи за държавата. „Работата на агенцията не е да събират глоби. Това не е приходна агенция. Полицията също не е приходна. Имаме поредица от писма от този вестник, с които ни изнудват да им дадем рекламните карета. Това е инсинуация”, категорично заяви Найденов.

Той говори и по темите, които пряко засягат потребителската кошница и трапезата на българина.

Хляб по стандарт

Министърът обяви, че хлябът по утвърден стандарт ще има лого и ще бъде опакован. Ако не, ще се лепи логото на касата или на самия хляб с брашно. По думите му има огромен интерес от страна на търговските вериги към насъщния по нов стандарт "България". Министърът изрази надежда първите партиди от него да се появят в търговските вериги за Великден.

Вече е готова и първата партида, която ще бъде дегустирана в министерството. В рецептата по стандарт влизат брашно – тип 500, мая, сол – 1,2 грама на килограм, и вода. Изключения за добавяне на органични подобрители като глутен ще се допускат, само когато реколтата е много слаба. Въпреки по-кратката трайност на качествения хляб, той ще е по-полезен и от него няма да се пълнее, обеща Найденов.

Според прогнозите му не се очаква съществена разлика в цените на обикновения хляб и този по стандарт, тъй като пшеницата на световните пазари е поевтиняла. „Обещах няколко простички неща на българите и те се случиха. Вече може да слагаме хляба от детството ни всяка сутрин на трапезата”, отбеляза министърът.

Агнешкото по празниците

Мирослав Найденов коментира и цените на агнешкото месо преди Великден и ги определи като реални – около 12-13 лева. По думите му равнищата са били подобни и миналата година през същия период.

Той препоръча на хората да се кооперират със съседи, приятели и роднини и да купуват цели животни. Сред съветите му бе и да се пазарува директно от производителите: „Така агнето ще е по-вкусно и по-евтино”.

Контрол на цените от страна на държавата

Според министъра таван на цените в България не може да има, тъй като обикновено води до обратен ефект и поскъпване на храните. Контрол ще може да се налага с помощта на работна експертна група, която ще следи стоките по цялата верига – от производство до търговия на дребно.

„Това не е регулаторен орган. Ние трябва да разполагаме с експертизата на тези хора. Трябва да знаем кой по веригата ни е ударил в цената. Не можем да стоим безучастни. Когато разполагам с експертизата, ще мога да застана пред магазинера и а го попитам за цената”, коментира Найденов.

Той коментира, че обикновено печеливши от цялата ситуация са не производителите и крайните търговци, а прекупвачите. Той посочи като успешен пример за справяне с проблема намесата на жандармерията миналата година при продажбата на череши.

„Проверяват ли се прекупвачите за данъците – върху това трябва да се съсредоточим. Те в повечето случаи нямат фирми. Като ги хванат, казват, че стоката е за лично ползване. Това е звеното, което трябва да се удари, категоричен е земеделският министър.