Законът на джунглата. Той е единственият, който позволява една улица да бъде затворена и да се ограничи свободния достъп на хора. Според законите на републиката това е невъзможно. Джунглата или републиката са по-силни?

Общоевропейските ценности и тенденции за свободно движение на хора, стоки и капитали не получава разбиране в новобогаташките софийски квартали "Бояна", "Симеоново" и "Драгалевци".

Хората, обитаващи тези столични райони все по-често затварят улиците, на които живеят, слагат бариери и знаци, въпреки, че всичко това е абсолютно незаконно. Една от тези улици е "Лескова гора". GPS-ът ни казва, че по тази улица можем да стигнем до защитената зона на парк "Витоша".

В началото на улицата има знак "стоп", бариера, караулка, и частни охранителни камери. Тъй като сме свободни граждани на европейски съюз ще се разходим по улица "Лескова гора". Само след няколко крачки ни посрещат гардовете на улицата.

- Мога ли да ви помогна с нещо? Да ви помогна с нещо?
- Стига снима с тая камера! Кажете какво искате сега? (...) Не се снимат частни имоти, нали знаете? За какво са ни сложили тук, нас ни плащат за тая работа. Ние сме охрана

Тръгваме си с усещането, че тези момчета нямаше да са така дипломатични с нас, ако не бяхме с камера на bTV, а случайни минувачи. Затова не ви съветваме да се разхождате по улица „Лескова гора". Тя си има собственици.

"Улица "Лескова гора" няма заявление за затваряне на улицата. При нас няма такава процедура някой да затвори общинска улица. Улицата наистина е общинска, в регулация, така че няма как така на доброволни начала някой да си затвори улица", каза Любен Петров, кмет на район "Витоша".

Улица "Лескова гора" е само една от вече наистина многото, по които свободното придвижване е ограничено. Частни улици има в "Драгалевци", "Симеоново" и "Манастирски ливади".

Освен затворени, някои улици в тези новобогаташки райони просто липсват. Според GPS ни от тук напред е улица "Радецки". Вместо улица, има ров и строяща се къща.

Жителите а улица "Лескова гора" , могат да се чувстват поканени в студиото на би ти ви. Бихме желали да ни разкажат какво ги е провокирало да затворят своята улица, да сложат охрана и да ограничават свободния достъп на граждани. Също така ще е интересно да разберем как се поставят пътни знаци от частни лица на общинската улица. Видяхме поне няколко пътни знака в този репортаж. Нашият колега е попитал кмета на район Витоша, който го е уверил, че знаците са поставени там абсолютно своеволно от частни лица.

"Проблемът с отчуждаването не е дребен детайл в живота на общината (...) Когато влезе в сила регулацията, не означава, че улицата задължително е общинска", заяви в студиото на "Тази сутрин" главният архитект на София Петър Диков.

"До 1990 г. всичко беше общонародно. След 1990 г. минахме на противоположната страна и казахме, че всичко частно е свещено. Имаше една постановка в Закона за устройство на територията (...) Това е т.нар. "улична тегоба" – това е, че от всеки имот, който става парцел, шест метра по лицето се отнемат безвъзмездно от общината за улица. Това нещо, понеже станахме много правоверни в защитата на частната собственост, се отмени и сега всяко парченце, което влиза в предвидена улица, трябва да се отчуждава", обясни той.

Голяма част от тези случаи наистина са частна собственост, подчерта Диков.

Целия разговор чуйте в прикачения файл.