Здравното министерство проговори относно концепцията за по-добро здравеопазване, в която се предвижда пациентите да доплащат за лечение в болница. От министерството обясниха, че най-вероятно доплащането ще влезе в сила от догодина и допълниха, че това е разковничето за спасение на здравеопазването. Още за мотивите и затова колко и как ще плащаме, разказва Мария Ванкова.

В концепцията за по-добро здравеопазване пише, че ще се въведе доплащане в болниците, което ще представлява разликата между цената на болницата и тази на Здравната касата. До края на годината финансовото министерство трябва да каже колко струва всяка медицинска дейност. Здравните власти пък ще кажат с какви пари разполагат. Разликата между реалната цена и възможностите на държавата ще се доплаща от пациента. Или кеш или от частен фонд, в който доброволно се осигурява.

"И тогава, ако цената на една клинична пътека, да речем е 1 000 лева, а касата плаща 800 лева, то разликата ще се заплати от доброволния фонд. Ако е избрал голям пакет, ще покрият цялата разлика. Ако е по-малък пакетът, пациентът ще трябва и сам да си доплаща", обясни д-р Ивелина Георгиева от дирекция Медицински дейности в МЗ

Неофициално лекарите казват, че в момента Здравната каса плаща около 60-70 до 80% от реалната стойност на медицинските услуги. Дали догодина ще плащаме разлика до 100%, все още никой не се ангажира да каже. От здравното министерство обясняват, че и сега пациентът дофинансира болниците като плаща, но нерегламентирано.

"Ние бихме искали тези пари да се дават регламентирано. Пациентът да му е ясно за какво се плаща и да махнем така наречения сив сектор в здравеопазването. Факт е обаче, че без такова доплащане и без ние да сложим на масата реалната стойност на цената и това какви са възможностите на държавата и на публичния ресурс, няма да можем да направим каквато и да било стъпка напред в българското здравеопазване”, допълни д-р Георгиева.

Предстои да бъдат направени и промени в закона за здравното осигуряване, които да регламентират доплащането.