Не желая да взимам отношение по въпроса с подслушването, заяви в студиото на предаването "Тази сутрин" социалният министър Тотю Младенов. Работя вече 20 години в обществената сфера – не се притеснявам от нищо. Не казвам, че не ми пука, но казвам, че това е работа на други органи, аз си имам достатъчно работа, заяви още министърът.   

Всичко с отпуските вече е изчистено. Хората ще знаят как да ги използват занапред. Правят се графици, а това улеснява и работодател, и работник. Отпуските се дават, за да могат хората да си починат, за да не боледуват и да са работоспособни. Задължително се правят графици, като през тази година те трябва да са готови до 31 март. Този график ще има реквизити какво да съдържа. Хората имат право на отпуски  - така е в цял свят, каза Младенов.

Миналата година направихме най-тежката реформа – пенсионната. Тя беше изключително необходима. Така дадохме визия за това какво ще се случва през следващите 25 години. Толкова разсрочихме във времето, толкова плавно го направихме, че хората да не го усетят. Точковата система беше направена пред десет години и тя изпълни своята работа, коментира социалният министър.

Има различни профили на заетост – има заетост за по-млади, има и заетост за по-стари. Така министърът коментира въпрос на потребител на btv.bg дали би наел на работа секретарка на 63 години, която да му носи кафето. Има заетост за различните възрасти - регламентирахме надомната работа, каза Тотю Младенов.

Мина времето, когато един човек работи в едно предприятие и се пенсионира в него. Има заетост за различните възрасти и хората трябва да се възползват от тях. Само за тази година са предвидени 300 млн. лева по програма "Човешки ресурси". Има много жени на 58 години, които работят различни професии; чрез мерките, за които споменах ще им се намери работа на хората в бюрата по труда, коментира още той.

В момента имам 20 години стаж, плюс 2 години казарма, съобщи министърът. Няма страшно – хората искат да работят и да получават добри заплати. Имаме модерна пенсионна система с три стълба – единият от тях е солидарният стълб. Имаме и капиталови схеми, а третият стълб е допълнителното пенсионно осигуряване. Ако човек се възползва и от трите стълба, би могъл да си докара до 80% от старите доходи, смята Младенов.  

Хората, които нямат достатъчно стаж ще получат минимална, а не социална пенсия. С пенсионната реформа стимулираме хората да работят с трудов договор и ние ще продължим да контролираме това, както до сега, съобщи той.

В цяла Европа населението застарява. Направихме всичко максимално плавно със синдикатите и работодателите. Трябва да бъдем честни към нашите деца – искаме те да заварят една добра система, не искаме само да замитаме, за да отчетем работа, допълни министърът.

Икономическата криза от 2009 година се отрази особено много на пенсионерите и безработните. Насочваме усилията си към тези групи, които получават ниски доходи. Получаваме сигнали, че има известно стабилизиране. Една по-голяма част от хората не живеят по-добре. Именно натам са насочени нашите усилия, каза социалният министър.  

Който не можа да плаща работни заплати, няма място в бизнеса, каза в заключения той и съобщи, че след негова разпоредба Главна инспекция по труда е помогнала да се изплатят 82 млн. лева забавени плащания за работни заплати. Седемдесет и две предприятия дължат 19 млн. лева за работни заплати, каза министърът. Сред най-некоректните платци са "Автомагистрали Черно море – Шумен", ВМЗ - Сопот, бирената фабрика "Леденика" и др. Ако не се изпълнят задълженията до 31 януари ги давам на прокуратурата, закани се Младенов.