Кой иска да управлява столицата на България? Седем от кандидатите за кмет на София се изправиха в битка "очи в очи" в ефира на предаването "Тази сутрин". Гости на Анна Цолова и Виктор Николаев бяха кандидатът на ГЕРБ и настоящ кмет на столицата Йорданка Фандъкова, кандидатът от Синята коалиция Прошко Прошков, Ангел Джамбазки от ВМРО, Стефан Софиянски от Общността на демократичните сили, Николай Пехливанов от "Атака", Георги Кадиев от БСП и Владимир Каролев от НДСВ.   

За бездомните кучета

Програмата, която вече сме представили е с много ясни срокове, но, за съжаление, това е много бавен процес, каза Йорданка Фандъкова

Предвиждаме засилена кастрация, а болните и опасни кучета се евтанизират. За да се справим с проблема е необходима национална кампания. Искам да подчертая, че миналата година бях постановила проверка и бяха установени нарушения в „Екоравновесие”. Необходима е тримесечна ревизия на дружеството. Има европейски правила и стандарти – умъртвяват се болните и опасни  животни, а не непотърсените. Наистина има осиновителни програми и сигурно има над 500 кучета, които вече имат семейства в Австрия и Германия, каза още тя.

Това е въпрос на политическа воля – кметът трябва да носи отговорност, заяви Прошко Прошков

Има групи, които водят кучета в София, има и частична кастрация. Това години наред е хранилка на група пиявици, които забогатяха на гърба на общината. Това сега не е контрол. Има закон е България, който трябва да се спазва. Ангажирам се с кастрация на "Екоравновесие" на първо място, каза той.  

По думите на Ангел Джамбазки агресивните животни трябва да бъдат приспивани веднага

Не е нужна група от кучешки психолози, които да решават дали едно животно да бъде убито, посочи той. Трябва да се регистрират домашните животни, другите да се приберат и агресивните да се приспят. Регистрираното домашно животно не може да бъде изхвърлено, то е маркирано, обясни кандидатът за кмет от ВМРО.

Генезисът започва в началото на 90-те години, когато хората не можеха да си позволят да гледат животните, смята Стефан Софиянски

Необходимо е откриването на нови приюти – още един до два са достатъчни. Трябва законът да се спазва строго и непотърсените кучета да се евтанизират, заяви той.

София не трябва да бъде резерват, заяви Николай Пехливанов

Не може популацията на бездомните кучета да бъде по-голяма от броя на кастрираните. Нужни са радикални, мащабни промени, изграждане на кучкарници за година, увеличаване на екипите и умъртвяване на непотърсените животни, каза кандидатът на "Атака".

Георги Кадиев се извини на Йорданка Фандъкова

за това, че по време на предизборната кампания може да я е обидил лично по някакъв начин. Свидетел съм ставал на това как достойни хора са ставали недостойни, каза още той. Имахме известни сблъсъци, а аз може би съм прекрачил няколко пъти линията. Кучетата в София не са кучета на Софиянски, те живеят по 3-4 години. Това са животни на Борисов и Фандъкова, ще бъдат и наши. Нужно е отстраняване на кучетата до края на 2012 г. В Берлин финансират осиновяването на бездомните животни – това е идея, която може да опитаме.

Всички хора до тук казаха по нещо вярно, заяви Владимир Каролев

Ако някой ми каже точна бройка на кучетата, аз ще му кажа, че лъже. Статистика просто липсва. Нужни са повече приюти. Второто решение за проблема е кастрация, но химическа, за да не се налага повторна. Осиновяването също е вариант. Нужни са маркиране на животните и много сериозни глоби. Трябват и наказания за контрола на инспектората, който расте, но не старее, заяви още кандидатът за кмет на НДСВ.

Проблемът с паркирането в столицата

Как точно бяха преброени всички колчета в София, попита Каролев

Ще махана колчетата в столицата, само я загрозяват. Ще се направят големи глоби, 200 лева ми звучат добре. Идете в Студентски град и вижте пред кои заведения се паркират най-много коли, прикани той.

Трябва инспекторатът да събира повече глоби, смята Кадиев

Всеки един от нас поне веднъж годишно ходи до общината, за да плати данъците си, например. Нека тогава да си плащат и глобите за неправилното паркиране. В Столична община има корупция, заяви Кадиев и като пример посочи договор между „Екорвановесие” и общината. В Столичния инспекторат работят 440 души, които трябва да си вършат работата. Не трябва да се иска такса за влизане в центъра на София. Нужно е увеличаване на глобите и махане на паяците, които са абсолютно безсмислени. Всеки един от нас влиза в общината веднъж в годината, каза още той.

Предизвикателство е да се движиш по улиците на София, коментира Пехливанов

Няма нормални места за паркирани, няма ги необходимите за София 17 000 паркоместа. Нужни са 40 000 лева за изграждане на паркинги, това са по 10 000 лева за четиригодишен мандат. Това е генезисът на проблема и всички проблеми в столицата трябва да бъдат решавани по този начин. Не трябва да се работи със санкции, а трябва да създадем нормална градска среда, посочи той.  

В последните 20 години броят на колите се увеличи точно четири пъти, информира Софиянски

Сега автомобилите са 1 милион, а тогава бяха около 300 000. Аз не съм против противопарковите елементи. Въпросът е те да станат атрактивни. Зелените площи трябва да бъдат охранявани, за да няма достъпност до тях. Защо досега няма подземни паркове на входните артерии, попита още той.

Въпросът не е в увеличаване на глобите, а в тяхното събиране, заяви Джамбазки

Общината трябва да реши кой да събира глобите. Противопарковите елементи са неизбежни. В краткосрочен план аз бих предвидил по-сериозни глоби и колчета. В дългосрочен план трябва да има големи паркинги. По-добре за София е сто човека в метрото, отколкото сто коли една след друга, допълни той.

Този дебат ми прилича на оперативка на общината, призна Прошков

Не ни остана време да мечтаем какъв искаме да бъде нашият град. Сега обсъждаме симптомите, а генезисът на всички проблеми е един, а именно начинът на управлението на града. Лечението започва от самото заболяване – не можем да толерираме корупцията в общината, каза канидатът на Синята коалиция.

Голяма част от констатациите до тук са верни, призна Фандъкова

В момента се изграждат участъци от втори метродиаметър - предвидени са четири буферни паркинги. Имаме и спечелен проект за градския транспорт. Има различни предложения за места за изграждане на подземни паркинги. В момента в центъра на града има около 19 000 паркоместа. Това, което трябва да се случи в следващите четири години е масово навлизане в кварталите. Знаете, че при проверките на инспектората приоритет е следенето за паркиране в зелените площи. Системата на контрол наистина е тромава и трябва да се промени начинът за събиране на глоби, така че той да стане по-ефективен, посочи тя.

Кандидатите за кмет на София обсъдиха още коя столична  улица трябва да стане изцяло пешеходна, трябва ли да пращаме данък "смет", според количеството боклук, който изхвърляме, както и "за" или "против" софийското жителство.