За десети път Плевенският окръжен съд отложи делото срещу варненската фирма "Октопод инвест холдинг" за присвояване чрез измами на мелницата в град Славяново. Обвиняеми по процеса са изпълнителният директор на "Октопод" - Светлозар Дичевски, Цветозар Найденов - частен съдебен заседател, вещи лица. Делото е съпътствано от скандали, а прокурорът, написал обвинителния акт, бе арестуван за взимане на подкуп.

Делото се води заради мелница в град Славяново. През 2004 година тогавашният й собственик Илиян Михайлов тегли кредит за 350 хиляди лева. Залог е мелницата. След като не успява да погаси последните три вноски към банката, Михайлов се обръща за финансова помощ към своя съдружник по онова време Светлозар Дичевски. С договор той поема задълженията по кредита с уговорка Михайлов да си възвърне собствеността, след като върне парите. Това обаче не се случва. Според Михайлов мелницата му е отнета от Октопод чрез престъпна схема.

"Създават предпоставки за задлъжнялост на кооперации и юридически лица към тях естествено предлагат се определени условия, след това се променят и в крайна сметка това, което ги постига всичките тези субекти било земеделски кооперации или частни стопани е това, че имотите им преминават в тези фирми това е една много интересна схема, при която цял един отрасъл на селското ни стопанство - зърнопроизводството фактически на половин България се концентрира в ръцете на един собственик", обяснява Илиан Михайлов.

Светлозар Дичевски отказа да коментира твърденията на Михайлов. Това направи неговият адвокат Пламен Волградов, който е и свидетел по делото: "Такава престъпна схема не съществува, това са голословни твърдения на Илиан Михайлов, които мога да нарека лъжа. Всички придобивания са вследствие взаимоотношения между търговци, които са завършили с провеждането на изпълнителен процес".

Според обвинителния акт мелницата е присвоена по престъпна схема, която е причинила огромни щети на собственика й. Обвинителният акт е написан от прокурор Георги Велков, който бе арестуван на 23 октомври миналата година с 23 хиляди лева белязани пари. Заедно с магистрата бе задържан и Илиан Михайлов, като посредник при искането и получаването на подкупа. След ареста стана ясно, че парите са дадени на магистрата от Йоско Исаев - собственик на хлебозавода в Плевен и един от основните свидетели по делото срещу Октопод инвест холдинг.

Михайлов твърди, че магистратът е трябвало да бъде гарант на връщане на пари от Йоско Исаев, собственик на плевенския хлебозавод и свидетел по процеса. Бизнесменът твърди, че това е капан, за да бъдат набедени с искане на подкуп.

След ареста прокурор Велков е временно отстранен от длъжност, делото за подкупа е в Софийска градска прокуратура. Делото на Илиан Михайлов срещу фирма "Октопод" продължава следващия месец.