Ще избираме президент на 23 октомври, неделя, решиха депутатите. С указ държавният глава Георги Първанов трябва да насрочи и датата на местния вот, който според Изборния кодекс тази година съвпада с президентския. Така на 23 октомври ще имаме избори "2 в 1".
Датата скара ГЕРБ и социалистите. Червените съзряха конспирация в предложението на управляващите. Според острието на опозицията Мая Манолова, герберите безцеремонно прескачат президента, който пръв трябвало да се произнесе кога да са изборите. Социалистката дори заподозря, че мнозинството умишлено се разбързало.
„Отговорът е очевиден, защото шубето на ГЕРБ от избори „3 в 1” си е голям страх, защото се страхувате от резултатите на утрешния вот за това избързвате с определянето на датата за изборите днес”, каза Мая Манолова, депутат от Коалиция за България.
В битката с аргументи влезе и Искра Фидосова. По думите й парламентът не работи през главата на президента, а и той нееднократно е заявявал, че ще се съобрази с решението на депутатите.
„Тук няма драма, няма спор по датата, трябва да се знае отрано хората имат право да знаят кога ще гласуват, а не в последните минути в 12 без 5, както вие определяхте изборните правила да се разбере и датата”, каза Фидосова, зам.-председател на ПГ на ГЕРБ.
Лидерът на Атака реагира мигновено: защо е нужна дата за президентския вот, щом като повечето кандидати не са ясни.
„Предлагам да я нарекат датата на фантома, защото имаме само фантоми, не знаем за кого ще гласуваме”, каза Сидеров.
След като ГЕРБ пребори опозицията за датата, партията се наложи и при друго важно решение: утре ще има дебати по вота на недоверие, въпреки че в страната е обявен ден на траур. Аргументът: дебатите не са увеселително мероприятие.
„Считам за цинично обвързването на предварителното приетата от нас програма с тази трагедия и с този нещастен случай”, коментира Цецка Цачева, председател на НС.
Синята коалиция вече заяви, че няма да участва в дебатите, защото не иска да играе в мач, който, "се свири от бившата тройна коалиция".
Междувременно депутатите от Атака бойкотираха работата на парламентарните комисии. Те обявиха, че няма да влизат на заседанията им, докато лидерът им Волен Сидеров не бъде избран за шеф на комисията "Антикорупция". Днес мнозинството за втори път отхвърли идеята на атакистите.