Конституционният съд излезе с решение, с което обяви за противоконституционно прехвърлянето на вноските от частните пенсионни фондове към държавното обществено осигуряване на НОИ. То се отнася до прехвърлянето на вноските на родените преди 1960 година работници - първа и втора категория труд.
Съдът бе сезиран от 52-ма народни представители, които посочиха, че параграф от закона нарушава неприкосновеността на частната собственост на осигурените лица.
Става въпрос за параграф 4 "а", ал. 1, от закона, който урежда "средствата на индивидуалните партиди, налични към 1 януари 2011 г., на жените, родени от 1 януари 1955 г. до 31 декември 1959 г. включително, и мъжете, родени от 1 януари 1952 г. до 31 декември 1959 г. включително, които до 31 декември 2010 г. са осигурени в професионален пенсионен фонд, се прехвърлят във фонд "Пенсии" на Държавното обществено осигуряване".
Сега не е ясно какво ще се случи с около 70 милиона лева на 30 000 българи, които бяха национализирани в началото на годината, както и дали отмяната ще действа в бъдеще. Идеята беше от началото на 2011 г. вноските на работещите в първа и във втора категория труд да се трупат в новосъздаден солидарен фонд към НОИ - "Ранно пенсиониране".
Той трябваше да осигури сумите за ранно пенсиониране на тези, на които това предстои до 2014 г., а след 2015 г. само частните фондове трябваше да изплащат пенсиите на работещите при тежки условия.
Решението на съда действа от момента, в който се публикува в Държавен вестник, т.е. вече прехвърлените 100 милиона лева на 45 000 души няма как обратно да се върнат във фондовете. В същото време допълнителните осигуровки ще отиват във фондовете. При тази ситуация не е ясно как ще се формират пенсиите до 2014 година и кой ще ги плаща.
Социалният министър Тотю Младенов събира спешно в сряда експерти и сред работодатели, и сред синдикати , за да се реши какво ще се прави оттук нататък.