Пазачите на Шабленския фар, най-стария по родното Черноморие, скоро ще обединят сили с колегите си от фарове в Черно, Азовско и Каспийско море. През лятото те ще учредят свое общество, в което ще се включат 51 държави и 450 морски фара.
Тридесет и два метровата осмоъгълна кула е уникална, тъй като е умалено копие на едно от седемте чудеса на света - прочутия Александрийски фар. Наньо Нанев работи на фара от 18 години. Разказва, че кулата е строена между 1760 и 1780 година, но едва след Кримската война тя се сдобива и със светлинната система.
"Стълбите са 132, фарът е 32 метра до горе, до гръмоотвода. Горе фенерното си е оригиналното от 1856 година", сподели той.
В началото фарът е показвал опасностите по пътя на корабите чрез светлинен газ.
"Даже по старите дневници, бай Иван е споменал някъде 56-а – 57-а година, че се е спукала мембраната на регулатора и цяла нощ е въртял фара на ръка и след 10 дни споменава, че фарът се електрифицира, сложиха електромотор", разказва той.
Днес вече апаратурата е електронна. Въпреки това, на пазачите се случва на дежурство да изкачат по десетина пъти стъпалата до върха на кулата, за да отстранят малки аварии.
"Не е популярна нашата работа. Даже на доста хора като им кажем, че работим това, просто нямат понятие за какво става въпрос”, допълва пазачът на фара.
Тъй като кулата край Шабла всъщност е военен обект, достъпът до нея е ограничен.
"Особено лятно време, северният район стана посещаван от туристите и затова поставяме въпроса на общината - една указателна табела да сложат, да се обяснява на хората, защото ние лятото не можем да се покажем на двора - всеки те дърпа, те пита и сложиха табелата", допълва Нанев.