Ако сделката по превалутилането на българския външен дълг от долари в евро през 2002-2003 година не беше осъществена, България би изплатила по-евтино дълга си. Това каза министърът на финансите Симеон Дянков в парламента, в отговор на питане на депутата Любомир Владимиров от Атака.

Отчетените допълнителни положителни ефекти по времето на тази сделка не са съизмерими с негативните финансови резултати от направената размяна, заяви министърът.

Изводите са на база на възложен през 2010 година независим анализ и оценка на сделката от 2002 и 2003 година.

Основните изводи на консултанта са, че замените през този период на част от българския външен дълг не намаляват размера на плащанията по дълга, а водят само до формално намаляване на главницата и изтикване във времето на общото плащане.

В резултат на замяната с глобални облигации е реализирана загуба в размер  на около 1 млрд. лв.

Анализите  и сравнението с изменението на кредитния рейтинг на Румъния за същия период не подкрепят лансираната тогава теза за съществено влияние   на сделката върху кредитния рейтинг на България, отбеляза Дянков.

По думите му след излизането на този доклад експерти от финансовото министерство са мислили върху възможността да бъде предаден на прокуратурата.

Юридическата експертиза в министерството обаче заключи, че това едва ли ще доведе до успешен резултат в прокуратурата, защото лесно може да се каже от тези, които го извършиха "сгрешихме във времето", коментира министърът и посъветва депутатите ако виждат възможност за юридически действия да ги предприемат.