До 1000 лв. глоба и имуществена санкция до 5000 лв. ще отнесе всеки, който продава пиратки и бомбички на непълнолетни, пише на първа страница "Новинар". Това решиха депутатите с приети на второ четене поправки в Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите средства. С измененията се забранява и продажбата на въздушно и газово оръжие на непълнолетни. Търговците ще бъдат глобявани с 500 лв. и имуществена санкция до 2000 лв. Непълнолетните нямат право и да боравят с такива оръжия, уточнява изданието.

Всички издания отбелязват, че премиерът Бойко Борисов нахока депутатите от парламентарната група на БСП, че бягат да пият кафе и да пушат, вместо да участват в дебата в пленарната зала. Това стана по време на дискусията по доклад на премиера за участието на България в решенията на Евросъюза през първото полугодие на тази година. "Труд" пише "Борисов към БСП: отидох до тоалетната и вие се измъкнахте". "Том и Джери в парламента" допълва "Стандарт".

"Искам прошка от Бойко, стига вече", е заглавието на интервю в "24 часа" с Божидар Димитров, министър на българите в чужбина. В отговор на въпрос Димитров, казва, че ще го направи, като се видят. Бойко Борисов публично каза, че е сърдит заради изказванията на Димитров - "шибан народ" към археолозите и определението "политически лилипут" за лидера на СДС Мартин Димитров, уточнява изданието. Министърът допълва, че не е мислил за оставка, защото смята, че може да реализира идеите си.

Амбицията да се изгради на всяка цена писта за "Формула 1" на терена на бившето военно летище в с. Доброславци забърка кабинета в грандиозен скандал, коментира "Сега" на първа страница. Набедената за инвеститор в проекта фирма Emirates Associated Business Group (ЕАBG) обяви, че няма никакво намерение да влага пари в подобно начинание и е толкова разочарована от изопачаването на информацията от страна на българските власти, че няма да инвестира изобщо в България, пише изданието. В писмо, изпратено в отговор на запитване на "Сега", изпълнителният директор на ЕАBG Раид Абу Худра заявява, че фирмата никога не се е сблъсквала с подобен непрофесионализъм и ще направи необходимото да предупреди партньорите си да не инвестират в България. Това, което е преляло чашата, е представянето на фирмата в официалните прессъобщения на МС и на Министерството на икономиката като държавна вместо частна, на собственика Мохамед Абдул Жалил ал Блюки като шейх вместо като бизнесмен от уважавана фамилия и на преувеличаването на подписания документ - "писмо за намерение", уточнява изданието.

***
По 2000 километра трябва да пропътува един акт на шофьор от София, който е сниман да извършва нарушение във Варна, показа проверка на "Монитор", цитирана на първа страница. До плащането на глобата документите трябва да изминат разстоянието Варна-София четири пъти. Заради тромавата процедура доста често до изготвянето на акта минава повече от година, а за този период давностния срок на нарушението вече е изтекъл, обясниха от Пътна полиция. Това е една от причините КАТ да настоява глобите от камерите да се пишат на собственика на заснетата кола, ако той не заведе или не даде пълните данни на истинския виновник.

50 процента от общия брой на загиналите по пътищата е вследствие на превишена и несъобразена скорост, констатира в интервю за "Атака" Алекси Стратиев, директор на КАТ. Това е основна причина КАТ да засили контрола и да наложи по-крути мерки за "каскадьорите". "Имаме намерение първо да се завишат двойно глобите за превишена скорост. Второ, да се развива контролът с използването на автоматични технически средства, каквито ги има в цяла Европа, т. е. прословутите камери, които да действат без субективната оценка на служителите на КАТ, за да се игнорира възможността за корупция", допълва Стратиев. В момента КАТ разполага с 15 стационарни камери, оборудвани с 30 кутии, т. е. те могат да бъдат поставени на 30 различни места. Всяка една от тях работи 24 часа. По думите на Стратиев идеята е КАТ не само да глобява, но и служителите й да влязат в градовете, да работят с пешеходците, да подпомагат движението , да влязат в училищата и да имат контакт с хората.

***
В края на лятото водата по морето ври и кипи от нечистотии, пише на първа страница "Труд". Според изданието десетки малки обекти изливат помия близо до брега. Големите курорти пък са толкова пренаселени, че пречиствателните им съоръжения се задъхват. Според екоминистерството частниците трябва сами да инвестират в пречиствателни съоръжения. Доскоро обаче те се надяваха на държавата, а сега търсят вратички за пари от еврофондовете. Данните показват, че от общо 20 селища с над 10 хил. жители по морето - Ахтопол, Черноморец, Балчик и Созопол са без пречистващи съоръжения, уточнява изданието.

Пари има, чакаме проекти, казва в интервю за "Труд" Ивелина Василева, заместник-министър на околната среда и водите. "Има индикации, че до края на годината 10-15 проекта ще бъдат одобрени за финансиране. Разчитаме да се подготвят и проекти с техническа помощ по програма ИСПА. Така че в края на годината може да се очаква подаването на още една вълна от проекти с голяма степен на готовност", допълва Василева.

В интервю за "Монитор" Нона Караджова, министър на околната среда и водите, коментира, че още няма добри проекти за изграждането на депа за отпадъци. "Съоръжения, които отговарят на изискванията, има в момента само в 7 - 8 региона. Те обаче са с изчерпващ се капацитет и заради това започва строителството на нови клетки", допълва Караджова.

***
Хората от малките населени места ще останат без директен автобус до София и другите големи градове, пише под глава "24 часа". Това ще стане след промените в Закона за автомобилните превози, подготвени от транспортното министерство. Според измененията линиите по републиканската пътна мрежа могат да бъдат само между градове с население над 30 000 души. Тогава,
ако пловдивчанин иска да отиде до Несебър с рейс, ще трябва да спре в Бургас и оттам да се качи в автобус на друг превозвач, който е спечелил конкурс на местната община за превоз между морския град и курорта, уточнява изданието.

"В крайна сметка влаковете вървят празни. И ние даваме субсидии и за автобусни превози и за празни влакове. Какво да направим - да махнем влаковете ли?", коментира в интервю за изданието Камен Кичев, зам.-министър на транспорта. По думите му за курортите ще трябва да се помисли и да се направи някакво изключение.

В интервю за "Стандарт" Красимир Лалов, зам.-председател на Националното сдружение на български превозвачи коментира, че липсва диалог между превозвачите и транспортното министерство.

***
"Труд" и "24 часа" отбелязват на първа страница, че американският посланик у нас Джеймс Уорлик се снима в тв. сериала "Стъклен дом". На по-задна страница в "Труд" е поместено и интервю с него.

МВР и съд

Всички издания отбелязват, че Върховният административен съд даде ход на делото за хонорара на лидера на ДПС Ахмед Доган. Доган трябва да представи пред ВАС доказателства за квалификацията си в областта на минното дело, хидрологията и строителството. От него се иска да покаже и докладите за свършената от него работа по четирите консултантски договора за хидровъзел "Цанков камък", по които е получил хонорара от 1 млн. евро. Докладите трябва да покажат в съда и от Института по строителство и минно дело АД, който изплати хонорара.

Със случая "Доган" бъркаме в сивата политика, казва в интервю за "Труд" Елеонора Николова, експерт и адвокат на комисията за конфликт на интереси срещу Доган. В отговор на въпрос Николова отбелязва: "Специално по казуса с хонорарите на г-н Доган медиите изпреварваха институциите с информацията си. Комисията се самосезира след разкриването на хонорара на Доган от в. "Труд". Така пак в медиите аз съм срещала изявления от председателя на НЕК Красимир Първанов, който изразява неудовлетвореност от многото средства, които се харчат по "Цанков камък" - проектът е поскъпнал над 2 пъти до 460 млн. евро".

В интервю за "24 часа" Николова казва: "Доган казва, че притежава комплексни познания в геодезията, хидрологията, картографията, инженерното строителство, изработването на подпорни стени и замества института, някои от катедрите на БАН и от специалистите в Университета по архитектура, строителство и хидрология. Мисля, че това е една фрапираща наглост, няма как иначе да бъде обяснено. Всички знаем, че г-н Доган е философ, още повече че е завършил във времена, когато се наблягаше на марксистко-ленинската част от философията. Няма как човек с такова образование да извърши тези 4 договора и съвсем правилно съдът го задължи да докаже тези специални знания. Той всъщност се подиграва на всички".

Още 1 милион лева за Доган, извежда под глава "168 часа". Според изданието лидерът на ДПС Ахмед Доган взел комисионна от порядъка на 1 млн. лв. от сделка - продажба на вакъфски имот в центъра на Пловдив, а първият заместник на партията по организационните въпроси Касим Дал получил от продажбата на масивната сграда 700 000 лв. Това твърди пред "168 часа" новият председател на мюсюлманско-джамийското настоятелство в Пловдив Ашим Асан.

***
Ударихме мафията, ред е на апашите, казва в интервю за "Стандарт" Цветан Цветанов, вицепремиер и министър на вътрешните работи. "Нашата съдебна система е най-независимата от всички в целия свят. За  мен обаче има няколко случая, които слагат и очертават един ясен образ на  българската съдебна система - случая "Борилски". Убийците бяха оправдани на  първа и втора инстанция и чак след намесата на Франция, че ще стартират паралелно дело, вече имаме осъдителни присъди. Не мога да си обясня, че ние не  сме в състояние да изпълним ангажиментите си при европейските заповеди за  престъпниците", коментира министърът.

***
"Скандалите служат на бандитите", е заглавието над интервю в "Труд" с Борис Велчев, главен прокурор. "Трябва да е ясно - никоя от големите престъпни групи на прехода вече няма старите си възможности. Всички те са на прицел, знаят го, а това от само себе си се превърна в мярка. Хората от групировките повече няма да се радват на традиционното си спокойствие", коментира Велчев.

България – ЕС

България загуби 12 дела накуп в Европейския съд за правата на човека, които ще й струват 332 000 евро за обезщетения на български граждани и за съдебни разноски, съобщава "Сега". Тя успя да спечели едно дело и по друго се призна изпреварващо за нарушителка, като сама предложи обезщетение на тъжителя. Най-големи разноски държавата ще има по делата "Бекирски" (91 100 евро) и "Влаеви" (66 000 евро). В първия случай става дума за смъртта в полицейския арест на Христо Бекирски от т. нар. Коматевска банда, извършвала убийства и въоръжени грабежи. През 1996 г. 24-годишният тогава арестант се опитал да избяга, като дори извадил око на един от надзирателите, но бил усмирен с бой, а след няколко дни починал в пловдивския арест. Разследването на смъртта му било формално и това бе основанието на съда в Страсбург да постанови нарушение на Европейската конвенция за правата на човека, уточнява изданието.