35 вида лекарства, които не са внасяни у нас през последните години, отново ще бъдат достъпни за пациентите. Това ще намали така наречения "лекарствен туризъм", при който българи бяха принуждавани да внасят медикаменти от чужбина, тъй като у нас липсват техни аналози.

Търсените, но трудни за откриване у нас лекарства са за онкологични и сърдечносъдови заболявания. Използват се и за лечението на епилепсия и дори при отравяния. Производителите са спрели да ги внасят, поради липса на търговски интерес - или се ползват от малко пациенти, или са на неизгодна за тях цена.

Очаква се медикаментите да стигнат отново до пациентите у нас до 2 месеца. А занапред Министерството на здравеопазването ще инициира и законодателни промени, които ще гарантират, че лекарство, което е регистрирано на българския пазар, няма да може да изчезне изведнъж. Производителите ще бъдат обвързани с поне двугодишно предупреждение.

С надеждата, че държавата ще започне да гарантира и неговото лечение днес пред здравното министерство беше дошъл отец Стоил Лазаров. Той е един от трийсетината българи с вроден имунен дефицит. По думите му на 28 декември миналата година клиничната пътека за това заболяване отпаднала и в момента болните с вроден имунен дефицит не получават абсолютно никакво лечение. Лечението на хората с това рядко заболяване, които реално живеят без работеща имунна система, е за около 2000 лева месечно. В момента те разчитат изцяло на дарения от фирми и заеми.