Апелативният съд остави в ареста бившия военен министър Николай Цонев, съдията Петър Сантиров и бившия главен секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов. Така тримата високопоставени чиновници ще останат зад решетките поне още месец, докато защитата им оформи ново искане за промяна на мярката за неотклонение.
Грифът „секретно”, поставен на делото от прокуратурата още преди първото разглеждане на мерките за неотклонение, лишава съда от възможност да се произнася открито или закрито да бъде делото. И така вратите на залата остават затворени за външни хора. Сред тях са и журналистите. Делото е секретно и аргументите стават публично достояние, само след преразказ.
Съдът е приел, че информацията от подслушаните разговори, проследяването и показанията на следователя Петьо Петров стигат, за да се смята, че Николай Цонев е организирал и осъществил даване на подкуп, като е подпомогнат за това от съдията Сантиров и Тенчо Попов.
Смята се и че постъпването на Цонев за операция доказва, че Попов и Санитров са му предали посланието на следователя, а именно - да не се яви на разпит но делото за оптичните кабели като си изкара болничен.
„Те твърдят, че на базата на това, че следователят говори за болнични, и че Цонев отива да се оперира, това се отнася и за останалите обстоятелства, които касаят подкупа”, каза Васил Василев, адвокат на Николай Цонев.
Попитан дали е реалистична схемата, описана от прокуратурата, за умишлено съсипване на делото предварително, защитникът каза: „Това, което знам от практиката е, че има един кръг от хора, които олицетворяват властта, които умишлено образуват дела за несъществуващи престъпления и после ги ползват като чекови книжки”.
Другият вариант - да се появят посредници, които да обещават всичко на едната и другата страна, от което да извлекат свои облаги, но оттам нататък трябва да има нещо безспорно и категорично, каза адвокатът. Още от думите му - вижте тук
Още по темата можете да видите тук