Там, според легендата, иконата е била намерена от две пастирчета. Шествието продължава до аязмото Покров Богородичен, а след това и до скалната пещера и храма "Свети Архангели". Там се прави и курбан, а следобед, под звуците на манастирските камбани, чудотворната икона се връща обратно в Бачковския манастир.
В манастира беше и Антон Хекимян, който се срещна с игуменът на Бачковския манастир архимандрит Борис.
"Вярата събира всички тези хора всеки ден в нашата обител. През 17 век иконата изчезва от мястото си, което заема в светата обител и след време бива намерена от овчаря на манастира, който носи красивото и пророческо име Ангел, в една пещера, близо до манастира и отново е върната на мястото си с подобаващо литийно шествие”, разказа архимандрит Борис.
"Винаги са ставали чудеса, когато човек вярва, когато се моли усърдно, стават. Аз мога да разкажа за един случай преди година-две. Една жена дойде и се изповяда пред нас. Лекарите й били казали, че е болна от рак. Определили й ден за операция и тя решава да дойде да се поклони на иконата и да участва в литийното шествие, естествено. Когато лед това се връща и лекарите я преглеждат, й казват, че е здрава. Всички мислят и най-вече тя така смята, че това е станало благодарение на Божията помощ и на благословията на Света Богородица”, обясни той.
"Народът е многолик, многообразен, с различно възпитание, така че, знаете – един търси сватба, друг брадва, така че който от каквото има нужда, да идва. Ние не можем да забраним на вярващите хора, нито на тези, които не са вярващи да идват тук. В края на краищата Христос е казал: Аз дойдох да обърна грешниците към покаяние, да спася тези, които живеят в грях, а праведниците нямат нужда от спасение”. Така игуменът на Бачковския манастир коментира скарите с кебапчета и кюфтета пред манастира, които ние ви показахме навръх Разпети петък.