Училищата в цялата страна са изправени пред дилемата как да се справят с по-скъпото парно тази зима.
И докато болниците и детските градини в София масово пускат парното, то от 230 училища само 3 са поискали пускането на отопление.
В класните стаи сутринта и по обед термометрите показваха 18-19-20 градуса. Тоест малко над границата за провеждане на нормалния учебен процес.
Много от училищата тази година нямат никакво увеличение на делегираните бюджети. Директорите им обаче трябва да плащат с 12% по-скъпо парно спрямо миналата зима.
"Естествено имаме мъничък резерв, но той в никакъв случай няма да стигне да покрие тези 12%. Това ще се окаже за нас една много трудна зима", обясни Красинка Доганджийска, директор на 20 ОУ "Тодор Минков".
В повечето училища тази година правилото е максимум икономии от топло, докато температурите го позволяват. След това никой няма да рискува със здравето на децата.
"Фонда за заплати е отделен от този за издръжката. Икономии ще се наложат от издръжката. Една от причините да не пускаме парното е именно това, че колкото по-късно го пуснем, толкова по-малко ще платим", обясни още Доганджийска.
За 20 ОУ в София сметката за парно само за три месеца е 18 000 лева. За да си намали сметките, училище освен наскоро направената подмяна на дограма, сега ще монтира нова енергийно ефективна абонатна станция. Тази инвестиция ще намали сметките, но пак няма да компенсира чувствителното увеличение на цената на парното тази зима спрямо миналия отоплителен сезон.
Училищата негодуват, че когато се определят техните делегирани бюджети, никой не предвижда индексиране на разходите за отопление и електричеството, които са постоянна величина, а само смята колко деца тази година ще се обучават в повече или в по-малко.
Ето един парадокс: Ако училището има с 200 деца по-малко тази учебна година, то ще получи по-малък бюджет. В същото време обаче директорите не може да си позволят да отопляват по-малко класни стаи или коридори. А разходите за отопление дори и при по-малко учащи се, не само не намаляват, ами и продължават да растат с новите цени.