По данни на неправителствената организация , държавата е похарчила около 906 000 лева обществени средства за обезщетяване на потърпевши от полицейско насилие след решения на Европейския съд по правата на човека. За 12 години - между 1998 и 2010 г., съдът е произнесъл 27 осъдителни решения срещу България по 26 дела за полицейско насилие. По близо една трета от делата е причинена смърт, жертвите са общо 10 души.
По 16 от делата има констатация за изтезание или за унизително третиране, засегнати са 20 души. В три от случаите полицията е отказала животоспасяваща медицинска помощ и те са завършили със смърт. По думите на зам.-председателя на БХК Маргарита Илиева във всички случаи разследването е неадекватно.
Повече от половината от жертвите на полицейско насилие са под 30-годишни
има и хора над 60-годишна възраст. Илиева посочи, че ромите са диспропорционално засегнати от полицейско насилие - те са повече от една трета от всички.
На кръгла маса срещу полицейското насилие бяха представени и коментирани конкретни примери: случай от 1994 г. по делото "Николова и Величкова", при който 62-годишен мъж бил срещнат от двама неуниформени полицаи от специална част, които решили, че е иманяр и го ударили по главата. След няколко дни той починал от черепно-мозъчна травма. Като друг важен случай Илиева посочи делото "Ангелова"
17-годишно дете умира след няколко часа задържане
в полицейско управление. Сред констатираните наранявания по тялото му е и черепно-мозъчна травма. Обяснението на властите в този случай е, че детето само си причинило тази травма, тъй като много пъти падало, а черепът му бил "тънък" и "мек", посочи Илиева. Случаят е от 1996 година.
Полицаите са безнаказани
и заради отношението на магистратите към тях, смята Маргарита Илиева. Според нея магистратите имат "защитен уклон" към полицаите.
Полицейско насилие има във всички държави, същественият въпрос е как държавата се отнася към него, каза председателят на Висшия адвокатски съвет Даниела Доковска. Много отдавна законодателят трябваше да се взре в полицейското насилие и да разбере, че то създава уродлив облик на държавата ни, коментира Доковска.
Прокуратурата сякаш се изживява като филиал на полицията
заяви Доковска. Омбудсманът Константин Пенчев коментира, че е видно, че полицейско насилие в България има - и то не от днес или от вчера. Според него основни за решаването на проблема са наличието на воля и възможност за независим и строг контрол.
Евгени Трифонов от ВКП определи като пресилена тезата, че прокуратура се явява като адвокат на служители на МВР. Той изнесе данни за 2008 г., според които са образувани 1870 преписки срещу служители на МВР, ДАНС, местата за лишаване от свобода, като уточни, че те са за всякакви случаи, а не само за полицейско насилие. Срещу служители на МВР имало обвинителни актове по 78 досъдебни производства. Общо са били осъдени 69 служители на МВР, един на ДАНС и др.
Николай Григоров от Охранителната полиция каза, че от изнесените факти става ясно, че полицейско насилие има, но че всеки сигнал се разглежда и проверява.
Гроздан Илиев от Върховния касационен съд констатира, че групите, които са изпратени за задържане, действат по един и същи начин, без значение дали срещу тях е рецидивист с десет присъди, извършил тежко умишлено престъпление, или става въпрос за задържане на представител на т. нар. бели якички, извършващи икономически престъпления