Двата хванати в нарушения басейни се намират в столичния квартал "Овча купел"
И двата са собственост на лечебно заведение - Националната болница по физиотерапия и рехабилитация. Басейните са с минерална вода и в тях, за съжаление, е констатирано наличието на бактериите Ешерихия коли и стафилококи. Режимът за достъп тук е свободен - ползват се не само от пациенти, но и от граждани. През деня чести посетители на къпалнята са и майки с малки деца.
Инспекторите са категорични- не става въпрос за смъртоносния щам на бактерията
Ешерихия коли, който причини десетки смъртни случаи в Европа. Това обаче далеч не означава, че бактерията е безвредна – Ешерихия коли е чревна бактерия, и наличието й в организма предизвиква средни до тежки инфекции, които могат да дадат и сериозни усложнения.
Направените проби на РЗИ-София показват, че във водата има Ешерихия коли. Нейният щам обаче не е смъртоносен, успокои и здравният министър.
"Ако някой отиде до тоалетната и след това забрави да си измие ръцете ще бъдат намерени милиони екземпляри от тази модерна напоследък бактерия. Искам да кажа, че тази Ешерихия коли не е онази, която беше в Германия, така че се надявам да не всеем поредния ужас и след като
хората спряха да си пият ракийката със салатка, сега да не спрат да се къпят по басейните
коментира д-р Стефан Константинов. Лечебните води, които ползват стотици софиянци, са чисти, твърдят от болницата. Направените лабораторни изпитвания в лечебното заведение не откриват опасни бактерии.
"Повярвайте ми, такъв мониторинг на басейн, какъвто е правен тук на нашия плаж, няма в страната”, увери д-р Татяна Ангелова - директор на Националната специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация.
Изследването на Регионалната здравна инспекция обаче показва друго - има опасни бактерии
След редицата смъртните случаи в Западна Европа от Ешерихия коли, ръководството на болницата започва сериозно пречистване и хлориране на водата. Според някои пациенти става дума за саботаж.
През годините за тази база са се водили съдебни спорове за собственост
Апетити към мястото не липсват, признават и от болницата. Само преди две години базата е била ремонтирана основно. По думите на директорът на дирекция "Здравен контрол" в РЗИ – София д-р Христина Котларска, в столицата пробонабиране и изследване на водата се извършва от плувните басейни със сезонен характер в началото, средата и към края на активния експлоатационен период.