200 души загиват всяка година, удряйки се в различни препятствия край пътя. Голяма част от тези препятствия са рекламните билбордове, повечето от които абсолютно незаконни. Оказва се, че от две години Пътната агенция проверява тези съоръжения, но до момента няма решение на проблема.

За сравнение, в повечето страни-членки на Европейския съюз големите рекламни съоръжения около пътищата са на изчезване или са разположени на десетки метри от пътното платно. В Гърция, например, те са напълно забранени.

Още през 1972 г. е бил издаден указ на Държавния съвет у нас, който забранява билбордовете по автомагистрали, защото разсейват. Този указ не е отменен. И се получава параграф 22, защото същевременно има Закон за пътищата, който урежда въпроса с условията за поставяне на рекламните съоръжения. Това обясни адвокатът Марин Марковски в студиото на "Тази сутрин”. Освен това, билбордовете ги правят с такава здравина, че няма шанс кола, като се удари там, да не бъде като "смачкан домат в миксер”, каза още той.   

Милчо Германски е баща на момче, загинало от удар в билборд. Освен, че вината за трагичния инцидент е била в пътната настилка, защото е била мокра, всъщност, ако билбордът не е бил там синът му и неговият спътник за щели да се спасят. В допълнение, съоръжението не е било поставено на задължителното отстояние от пътното платно, регламентирано в закона,  разказа той. Бащата ще търси възмездие за загубения си син в съда

Поставените съоръжения по пътя отвличат вниманието на водача. Към 30 юни 2009 г билбордовете на територията на страната са 6807, заяви гл. инсп. Валери Митов, Пътна полиция към ГД "Охранителна полиция”. Голямата им бройка възпрепятства и адекватния контрол, допълни той. Мисля, че трябва да се насочим по отношение на безопасността на движението - изграждането чрез тънкостенни тръби, отдалечаване от настилка на десетки метри, за еластични огради пред тези съоръжения, подчерта той.

Целия разговор по темата чуйте в прикачения файл.