Полина Тодорова, говорител на Евророма и Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО гостуваха в "Тази сутрин" по темата за демографския срив, високата смъртност и причините, довели до тези проблеми.
"От 1988 г., когато е било преброяването преди 10 ноември, българската нация, населението в България – е бил малко над 9 млн. души. В момента населението към 2009 г. е около 7,5 млн. души. Прогнозата е, че към 2050 г. ще бъдем много под 6 млн., а прогнозата на ООН (конкретно за България) е, че населението ни дотогава ще намалее с 35% и ще бъде около 5 млн. души.
За разлика от българските държавници, които не се интересуват какво се случва с България през последните 20 години, от демографската катастрофа, въпреки че ВМРО няколко пъти е предизвиквало подобни дебати, в света – и ООН, и НАТО, ако щете и ЦРУ, си правят своите прогнози. Това е логично и нормално", каза Каракачанов.
"По време на т.нар. "конференция" на ВМРО, провела се миналата събота в Русе, демографските проблеми са били разглеждани под един повече от странен за мен ъгъл - за циганизацията на държавата, за това как цели райони се обезлюдяват по смисъла на това не, че остават без хора, а остават само цигани", твърди обаче Полина Тодорова.
"Тенденцията на застаряване и на етническата катастрофа при българската нация ще доведе до това през 2050 г. 5 млн. българи да са предимно застаряващо и неработещо население", отбеляза Каракачанов.
Историята на Гаврил от Три кладенци
Според различни изследвания от 40 до 80% от ромите напускат училище преди да се научат да четат и пишат. Но проблеми имат и тези роми, които се опитват да живеят нормален живот. Сега ще ви покажем историята на един ром от Северозападна България, който с много труд и усилия се опитва да спаси семейството си от мизерията на региона, в който живее.
Гаврил Коцев е на 36 години, баща на четири деца. Всички ходят редовно на училище. Семейството му живее във врачанското село Три кладенци, а той идва да работи в София. Понякога се хваща на две работи едновременно, за да изкара достатъчно пари за семейството си.
"Аз се занимавам със строителство предимно, когато няма строителство както сега в момента- криза, охрана. Друго не умея освен строителство и охрана", споделя мъжът.
Освен с кризата Гаврил се бори и с дискриминацията и омразата, която среща често в София: "Със скинарите, случвало ми се е група от 10-15 човека и щом ме срещнат да съм сам и почват да се закачат. Благодарение на полицаите, те помогнаха, иначе предполагам, че сега нямаше да разговаряме. Има моменти, когато се озлобявам, има моменти, които ме карат още повече да се боря и да се доказвам, че не всички са еднакви и трябва да се определя по самия човек, личността. И така...".
Ромът Гаврил от врачанското село Три кладенци смята, че пропастта между българи и цигани става все по-голяма и в страната ни нараства огромен социален проблем: "С течение на времето така както е тръгнало ще стане много зле.....Ще се изпотепаме един друг най-малкото, което може да се направи. Така се оказва, че е по-лесно да мразиш. По-трудното е да общуваш с един човек и да пробваш да го разбереш".
Във врачанските села няма работа и почти всички са безработни. Въпреки проблемите в столицата Гаврил иска да се пренесе с цялото си семейство в София още сега. Единственото, което го спира, е липсата на места в детските градини. За Гаврил става все по-трудно да мотивира децата си да ходят на училище на село защото повечето примери, които виждат там са ромчета, които не учат и са неграмотни.
36-годишният мъж е сигурен, че по-голямата част от населението на изоставените региони на България, като Северозапада, рано или късно ще се пресели в София. Липсата на инфраструктура, инвестиции и грижа на тези региони са ги превърнали в бедстващи територии, които не произвеждат друго освен безработица и социални конфликти.
Държавата ни изгони от нашия край, по нашия край няма никаква инвестиция и всичко е съсипано, отбелязва тъжно Гаврил.