"За да продължи да реализира своята политика, правителството се нуждае от подкрепата на народните представители, които да потвърдят с вота си политиката, за реализирането на която гласуваха преди година и седем месеца българските избиратели", цитира "Труд" изявление на премиера Бойко Борисов пред парламента. Очаквано ГЕРБ и "Атака" подкрепиха властта. В хода на дебатите лидерът на БСП Сергей Станишев поиска предсрочни избори. Съпредседателят на "Синята коалиция" Иван Костов обясни,че сините ще се въздържат, но няма да са против, защото това правителство било в пъти по-добро от това на тройната коалиция. Според Лютви Местан от ДПС вотът имал политическа логика, но съпартийците му в пленарната зала нямало да го подкрепят. Лидерът на РЗС Яне Янев поиска Борисов сам да подаде оставка, преди да е предизвикал протести и да фалира държавата.

За спешна чистка на чиновници и ченгета призовава в интервю за "Стандарт" лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Според него положителни резултати от вота ще има и за правителството, и за МВР, и за ДАНС. Властта ще си извади и поуката, че трябват по-решителни действия за изчистване на средния ешелон. Според Сидеров тези кадри дразнят много хората, не само в столицата, но и по места. Сега вероятно ще се случат промените, защото подобни сблъсъци имат мобилизиращ ефект", прогнозира лидерът на "Атака".

"Бойко Борисов победи опозицията с 4:0", според изчисленията на проф. Драгомир Драганов. В интервю за "Труд" той пояснява: Първо - лично премиерът получи вот на доверие. Второ - цялото му правителство. Трето - цялата му парламентарна група. Четвърто - шест месеца след това не може да има вот на недоверие. Опозицията получи нула точки. Правителството ще се стабилизира, уверен е Драганов.

"Всеки бяга от Доган, а той стои в сарая като в буркан", е озаглавено интервюто в "24 часа" с Касим Дал, член на ръководството на ДПС, в оставка. Той отбелязва, че в такава вътрешна и външна изолация партията никога не е била. "Станахме олицетворение на безпринципност и търгашество. Никой няма да иска да преговаря с нас открито за местните избори. Вероятно за първи път президентът ще бъде избран без подкрепата на ДПС. За всичко това е виновен председателят", заявява Дал. Той споделя, че е отвратен от досието на Ахмед Доган, който е предавал най-близките си.

Българските цигани от 5-6% вече вървят към 13-15% от цялото население. Българските турци от 5-6% вървят към 6-8%, така че се променя етническата карта. Освен това в България през последните 20 г. влизат нови малцинства, да кажем китайското и арабското, посочва в интервю за "Сега" социологът Михаил Мирчев. Стигнахме дотук - да оголим територията си, защото направихме т.нар. преход. Преход от един тип икономика към друг тип. От икономика, в която работеха 5 млн. души, към икономика, в която заетите са 3 млн. Само в периода 1990-1994 г. се оказа, че 1 млн. души са превърнати в излишна работна ръка. Тъкмо тогава потичат емигрантските потоци - предимно по трудови мотиви. Преходът в България беше изкуствена конструкция, не беше естествен граждански процес. През последните 22 г. става т.нар. социално инженерство. Лошото е, че това инженерство води към по-лоши варианти на общество, а не към по-добри. Ние не се приближаваме към средноевропейските стандарти за общество, а продължаваме да се отдалечаваме от тях.

Бизнесът - ужасен от проекта за конфискацията, пише "Дневник". Проектозаконът на Министерството на правосъдието за отнемане на имущество застрашава неприкосновеността на частната собственост, внушава, че всеки е виновен до доказване на противното и ако бъде приет, България ще стане непривлекателна за инвестиции. Такива опасения изразиха шефове на работодателски организации и юристи на разгорещена дискусия, организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците, Българската търговско-промишлената палата и Висшия адвокатски съвет. Най-остри критики предизвика текстът, че комисията за отнемане на незаконно имущество, известна като "Кушлев", ще може да конфискува имоти без присъда.