Нормално е в летните жеги пътник да получи дискомфорт или неразположение. С изненада обаче ще установи, че за да провери състоянието си, трябва да плати за преглед сто лева, пишат зрители на bTV.
„Ако на летище Варна има регистрирано лечебно заведение и то си е формирало цена на преглед 100 лв., стига да бъде окачена на видно място, пациентите да бъдат запознати с нея, няма никакъв проблем цената да бъде сто лева, защото съгласно нашата нормативна уредба, лечебното заведение само формира цената и няма таван на цената”, каза д-р Веселин Балкански, Регионален център по здравеопазване.
Цената не е поставена на видно място. Отказаха да ни покажат тарифите. Заради изключителната натовареност през август, от летището не успяха да отговорят на въпросите ни пред камера. В писмен отговор уточниха, че таксата всъщност е 80, а не сто лева. Увериха, че апаратурата е модерна, а персоналът - квалифициран.
Според международните изисквания, на всяка аерогара трябва да има медицинска служба. Според българското законодателство всеки медицински център трябва да се регистрира. Това в случая не може да стане, заради законови пропуски.
„Съгласно Закона за лечебните заведения, такъв вид юридическо лице като летище или собствениците нямат право да регистрират, защото регистрацията се извършва от медицинско лице с призната квалификация, регистрирано по определен ред на Търговския закон”, коментира д-р Балкански.
Затова и в момента няма институция, която да може да контролира кабинета на летището.