Българският зъболекарски съюз ще търси официално извинение заради твърденията на италианската комисия на стоматолозите, че медицинските университети в България и Румъния са фабрики за фалшиви дипломи по стоматология. Въпросът ще бъде повдигнат пред Съвета на зъболекарите в Европа и пред Световната федерация на специалистите по дентална медицина.

В България стоматология се изучава в София, Пловдив, а от скоро и във Варна. В столичния факултет в момента се обучават 153-ма чужденци от 30 държави, но нито един от тях не е италианец. През годините досега никога не е имало студенти от Апенините, коментира заместник-деканът по учебната част доц. Росица Кабакчиева.

„1997 година имаше запитване за 5-ма, учили в Ниш, да бъдат признати и да дойдат на учат за магистиръска степен, но проверката по документи не отговаряше на нашите условия и им беше отказано”, каза доц. Росица Кабакчиева.

От факултета в Пловдив също отричат да са имали студенти от Италия. Но преди година са имали запитване за издаване на академична справка на италианец с канадско гражданство.  

„При проверката се оказа, че номерът, който ни беше дал не отговаря на истината и се касае за друго име. Документите му бяха подадени от двама адвокати и на тях им бе отговорено, че такъв студент няма. Документите бяха подадени към прокуратурата и се образува преписка. оказа се, че това е фалшификат и е направен опит за издаване на фалшива диплома”, каза проф. Ангел Бакърджиев, зам.-декан на Факултета по дентална медицина в МУ Пловдив.

Ръководствата и на двата факултет са категорични, че няма как при тях да бъдат издадени неправомерно дипломи, защото процедурата е сложна - комисии от по няколко преподаватели и поредица държавни изпити за студентите. За чужбина всяка диплома задължително се легализация в три министерства - външно, на образованието и на здравеопазването, които също проверяват статута на вишистите.

От Българския зъболекарски съюз реагираха остро на твърденията в италианските медии .  

„Ние нямаме официално изказване от италианска страна, но ще си го потърсим по нашите канали. Това е недопустимо поставяне на съмнение за дипломи, при положение, че този проблем е решен с директива на Европейската комисия”, коментира д-р Явор Голчев, зам.-председател на съюза.