Предстои мащабна реформа в спешната помощ. Въвеждат стандарт, който ще гарантира времето, за което линейката трябва да пристигне - при най-спешните случаи до 20 минути. Повечето от повикванията вече ще се поемат не от лекари, а от парамедици.

Медицинските екипи

В Центъра за спешна помощ в София се разпределят медицинските екипи по постъпили сигнали. Той също ще бъде част от реформата. Тя предвижда спешна лекарска помощ да оказват предимно парамедици - хора, които ще бъдат обучени да поддържат живота на пострадалия до пристигане в болницата.

Това се налага заради недостига на медицински кадри в системата. Близо 40% от медиците в момента са на възраст от 55 до 65 години.

Бързината на линейките

Линейките вече ще пристигат най-много за 20 минути при животозастрашаващи ситуации и няма да се бавят повече от 40 минути при всички останали. В големите градове, в отдалечените райони, както и на магистрали ще има изнесени екипи. В извънредни ситуации ще се отзовават и лекари от болниците, които разполагат с необходимите условия.

Според официалната статистика сега едва в 15% от повикванията линейката се е бавила повече от половин час. Със сигурност обаче усещането на хората, които са имали нужда от спешна помощ, е различно.

Жена чака линейка часове наред

Роза Димова оцелява като по чудо, след като през декември миналата година получава инсулт и чака линейка вкъщи часове наред. След сигнал на bTV на място пристига лекар, според когото възрастната жена е здрава, а на картона й записва, че bTV си прави шоу.

Недостиг на екипи и закъснение на линейките има в повечето големи градове. В спешния център във Варна рядко постъпват млади специалисти, най-вече заради ниското заплащане. За лекари месечната заплата е 612 лева.

Заради напредналата си възраст персоналът трудно възприема новости и така създава затруднения в комуникацията.

Обучение за новите екипи

За да компенсира дефицита, министерството предвижда да бъдат обучени парамедици.

„Това няма да бъдат хора, които ще работят в свободното си време като доброволци, преминали някакви курсове. Това е професия, която ще се изучава. Ще има продължителност и точен курс”, заяви министър Стефан Константинов.

Едногодишно обучение ще преминават и шофьорите, защото при по-леки случаи ще бъдат изпращани сами. При по-тежки с тях ще пътува и парамедик. Лекар ще придружава екипа само в животозастрашаващи ситуации.

Ще има и финансови стимули - вдигат заплатите на лекарите над 1000 лева, а на другия медицински персонал - 720. Затова ще са необходими 70 милиона допълнително финансиране през следващата година. В момента на пациент се пада по-малко от 11 лева.

Кога реформите ще влязат в сила?

Предвидените промени първо ще бъдат предложени за тримесечно обществено обсъждане, след това предстои гласуване в Министерския съвет. Още от следващата година обаче се очаква спешната помощ да бъда финансирана с допълнителните 70 милиона лева, а след две години вероятно ще се дипломира първият курс парамедици.

Здравното министерство прогнозира, че реформата ще приключи най-късно след пет години. В по-късен етап се очаква в оказването на спешна помощ да се включи и Здравната каса, например с транспортирането на болния между болниците.