Българи участват в Летните световни игри за трансплантирани. Преминалите през трансплантация спортуват и у нас.

Единственото дете в България със сърдечна трансплантация – 10-годишният Мартин Настев, ще участва с лека атлетика и бадминтон. Спечелил е националните игри в категория лека атлетика с бягане на 60 метра. Момчето е добре след трансплантацията, извършена преди година, вече ходи на училище.

„Ние сме хора, които са оценили какво е да имаш живот и гледаме да го живеем максимално и да постигаме победи. И това, че спечелихме на националните игри, е част от тези победи”, каза Георги Ангелов, бъбречно трансплантиран.

31-годишната Биляна Стършелова-Христова добави, че състезанията им дават още по-голяма надежда след трансплантациите. „Борим се за здравето си, а за да си здрав, трябва да спортуваш”, каза Биляна.

17-годишната Борислава Ананиева - също с трансплантация на бъбрек, каза, че това, че са се класирали за световните състезания за нея е едно от най-големите им постижения. И тримата ще играят бадминтон.

Конкуренцията на игрите е много сериозна и се надявам да постигнат успехи, каза Стоянка Ананиева, председател на Българския съюз на трансплантираните. По думите й, след провеждането на игрите донорството в съответната страна се увеличава. По данни на световната федерация у нас през 2009 година, когато са проведени първите игри, са направени 14 трансплантации, а миналата година са се увеличили на 20.

17-годишната Борислава каза, че ако може да спаси нечий живот, би се гордеела с това. Въпреки правилата, у нас обаче всички трансплантирани знаят кой е донорът им. Биляна дори се е запознала със семейството му.

Малкият Мартин разказа, че неговият донор е момче на 6-7 години от Царево, което е паднало и получило травма на главата, причинила смъртта му. Родителите даряват органите на детето, с което спасяват живота на общо четирима души.

Всички участници в състезанията считат успехите си и за успехи на донорите.