На днешното заседание на Софийския градски съд по делото срещу бизнесмена Христо Ковачки съдът предупреди, че НАП-София може да плати глоба от 500 лева.
Съдът очакваше от агенцията да подготви за днес две справки по фирми на Ковачки, които не бяха представени.
Делото бе отложено за 29 ноември, когато трябва да бъде готова графологична експертиза. Двама от вещите лица днес не се явиха в залата, защото били в отпуск. Според съда задачата е възложена на специалисти от Научно-изследователския институт на МВР, защото всички външни експерти са отказали.
Пред съда днес не се яви да свидетелства редовно призована свидетелка. Тя изпратила по баща си документ, че е в напреднала бременност, но въпреки това съдът отбеляза в протокола, че
трябва да се яви в края на ноември.
Обвинителният акт срещу Христо Ковачки е около сто страници, а материалите по делото са 350 тома. Обвинението е за 16.7 милиона лева неправомерно приспаднат ДДС. Прокуратурата обвинява Ковачки във фиктивни сделки за доставка на оборудване с няколко фирми. Според обвинението той използвал данъчен кредит с използвани неверни данни при покупко-продажбата.
В обвинителния акт е записано, че приспаднатият ДДС е в два периода от 14 февруари 2005 г. до 14 септември 2006 г. и от 16 октомври 2006 г. до 14 юли 2008 г. Разследването започва в последните дни на октомври 2008 г. Първоначално на Ковачки бе наложена парична гаранция от 300 000 лева, която бе намалена на 200 000 лева.

Снимка: БГНЕС