Трябва ли да се страхуваме, че може да ни сполетят икономическите и социалните проблеми в Гърция? Ние се надпреварваме с времето, за да спасим икономиката си, страната е във военно положение, каза Георгиос Папандреу. Бойко Борисов пък определи ситуацията у нас така: „По-тежки месеци не е имало от войната насам”.

Къде сгреши Гърция?

„Проблемът е не само, че Гърция лъжеше европейските институции, проблемът е, че лъжеше себе си. Гръцкото правителство и гръцкият народ се заблуждаваха, че може да безкрайност да се отлагат реформи, да се трупат дългове и да се стигне до положение, в което години ще трябват да се възстанови БВП на нормални нива”, каза в студиото на Тази сутрин зам.-финансовият министър Владислав Горанов. По думите му това трябва да ни е за урок, че когато отлагаме определени мерки е въпрос на време да ни се върнат с още по-голяма тежест.

Гърците са лъгали ЕС по два основни показателя, най-вече в годините преди да въведат еврото, за да отговорят на два критерия – съотношение между публичен дълг и БВП, и дълга”, каза Владимир Каролев, икономист. Основният проблем по думите му обаче, е, че Гърция е била една от страната с едни от най-големи бюджетни дефицити.

В Гърция има официално по три работни заплати допълнително в публичния сектор – за Великден, за Коледа и когато отиват на почивка. Военните пък имали право на великденско агне.

Цялата фамилия яде и пие в скъпи хотели за сметка на армията, каза Каролев. Според него и без световната икономическа криза, гърците щяха да имат много сериозен проблем.

„Ако се залъгваме и мислим, че можем да живеем на кредит и да отлагаме реформи, рано или късно се стига до това състояние, в което е Гърция в момента”, добави Владислав Горанов.

Как кризата се отразява на обикновените хора - вижте в прикачения файл