Черешовата кампания в Кюстендилско започна с пълна сила. В града са разкрити 7 пункта за изкупуване на череши, а в селата още 80. Тази година, за да се избегнат кражбите, е въведен по-строг контрол.
За разлика от съседната на Кюстендил община Бобов дол, където череши се предават в импровизирани пунктове в почти всяка къща, в града това става само на регламентирани места. Строга полицейска охрана има на входа на село Коняво, където се намира един от най- големите пунктове за изкупуване на череши. Полиция проверява всяка кола, влизаща в селото.
От тези, които возят череши, се искат необходимите документи, издадени от общината. В пункта в Коняво от 15 години работи Силвия Христова, която тази година е доволна от въведения ред в продаването на реколтата. Смята, че това ще ограничи дейността на т. нар. „черешова мафия”.
Цената на ранните череши в пункта е обидно ниска, Силвия обяснява това с нареждане от собственика- чужденец.
„Цената засега е 55 стотинки, за по-нататък нищо не мога да кажа. А, бе, не е нормално това. Ниска е цената, ама това всичко си го италианците ръководят. Цените си ги те ръководят, ние работим за италианците”, обясни тя.
Привечер желаещите да продадат набраните през деня череши се струпват пред пункта. Казват, че тази година реколтата не е много добра.
- Горе-долу, не е много такова - има, по-слабичко е даже от миналата година. Времето може и да ги съсипе.
Само на няколко стотин метра от Коняво екипът ни срещна човек, който продава череши пред двора на къщата си, на самия път за София. Дава ги за 2 лева и 50 стотинки и казва, че това е нормалната цена, а не тази по пазарите в големите градове, където има и череши за 6 лева.
„Не е нормално, не е нормално, защото първо минава през няколко ръце и тия всичките стоят на производителя. Такива като мене, защото в крайна сметка ние сме у калта, ние сме хората, които произвеждаме, даваме и ние губиме. Сека минутка, сека минутка губиме, защото ей го дъждът дойде, сега ще напукат, утре ще ги хвърлиме”, заяви Александър Димитров.
Той казва, че малко хора предпочитат крайпътните череши, но въпреки това не е съгласен да продаде реколтата си на едро.
„В никакъв случай, в никакъв случай няма да ги дам за 55 ст., нема да ги дадем и това е”, категоричен е Димитров.
Дали има кражби на череши и какво да се направи, ако има съмнения за произхода им - чуйте коментар на кмета на Кюстендил Петър Паунов в прикачения видеофайл.