"Това се предхожда от политическо решение, както знаете. Гласуване при всички случаи, даже зрителите да знаят една подробност. Всичките високи длъжности се избират с явно гласуване в българския парламент, включително правителството, омбудсманът се избира тайно. Това не е лошо.
Информацията, че подготвят Константин Пенчев за този пост, Ганев коментира така: "И аз като вас и като цялата наша публика, бяхме чули и чели във вестниците, че може би някой ще предлага, или има такова намерение, или такава идея, или такъв слух, Константин Пенчев, който е председател на Върховния административен съд, познаваме се добре, той е един великолепен юрист и е в руслото, в което той винаги е работил и е знаел. И че това се свързва с други идеи – той да стане омбудсман евентуално, а някой друг да стане шеф на Върховния административен съд".
"Разбира се, че познавам Алексей Петров", заяви той. "Разбира се, по това, че той е преподавател, доктор на икономически науки, има своите лекции и ангажименти в Университета за национално и световно стопанство. Аз също съм хонорован лектор или преподавател там, както и на много други места. Аз съм много публична личност. И го познавам не отсега и не само в това му качество.
Той е изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива. И този Съюз за стопанска инициатива, както всички други, или много други сдружения и граждани, повдигат въпроса, включително пред омбудсмана", каза още той.
По думите му проблемът за познанството му с Алексей Петров е провокиран от РЗС, тъй като са искали той да поиска да бъдат променени няколко текста от Конституционния текст на България , които не позволяват група от десет души да са парламентарна група.