Необходима е здрава централна власт за решаване на проблема с интеграцията за ромите. Това заяви в „Тази сутрин” омбудсманът на България Константин Пенчев. По думите му колкото повече бедни, неграмотни и безработни роми имаме, толкова повече бедни, неграмотни и безработни българи ще имаме.

„Трябва всички заедно да направим тази интеграция. Трябва да има здрава централна власт. Не може всяка една неправителствена организация да строи на парче. Не това е начинът”, категоричен бе Пенчев.

Той допълни, че в момента не вижда държавна политика в тази насока и не е работа на омбудсмана да казва дали да бъдат събаряни къщи в ромските гета или не.

„Удобно е в такива моменти на икономическа криза да се казва: „Този ми е виновен”. В една селска дискотека като стане бой, нормално е да набият този от другото село, защото е различен. Не може в 21 век, в една европейска държава по този път да вървим – с омраза. Да се избием, така ли? Това са абсурди”, коментира още Константин Пенчев.

Полицейското насилие

По повод скандалния арест на Тенчо Попов и приложеното срещу него полицейско насилие, той отбеляза, че за подобен случай в Пловдив се е самосезирал. След направена проверка се оказало, че има насилие и униформени са били наказани. „Това е въпрос на тренировка и възпитание. Не може обучен човек на бойни изкуства да се хвърли и да бие”, констатира омбудсманът.

Сигналите срещу банки и мобилни оператори

Той допълни, че при него пристигат и много сигнали срещу завишени лихви по кредити и проблеми с мобилните оператори.

По финансовата тема Пенчев заяви, че има отворен диалог между него и представители на банките. Такъв обаче не е успял да се получи с мобилните оператори, за които според него трябва да се намеси законът със съответните промени.

Омбудсманът призова хората да си търсят гражданските права и да сигнализират при всеки съмнителен случай.

Липса на лекарства за онкоболните

Друг проблем на хората се оказват процедурите за обществените поръчки. Онкоболни се оплакват от липсата на животоспасяващи или болкоуспокояващи лекарства. Болниците не успяват да им ги осигурят заради провалени търгове. Въпреки че здравният министър обеща министерството да ги поеме, това не се случва.

От здравното министерство обаче заявиха, че проблем няма. Нужните лекарства трябвало да бъдат набавени до края на седмицата, а преди това в аптеките можело да се намерят техни заместители, заяви Надя Димитрова. Тя обясни, че проблемът е в участвалите в търга фирми производители, които не отговаряли на изискванията.

Омбудсманът коментира така: Омръзна ми от този Закон за обществените поръчки. Толкова години вече не намериха формулата за обществени поръчки за лекарства”.