Срещаме Сашо Иванов пред една от столичните болници. Нито той, нито жена му, на която скоро са и правили операция, са осигурени в частен здравен фонд.
- Жена ми я оперираха скоро и се наложи да си платим за екип и за материалите, които се ползват за операцията, разказа Сашо Иванов.
- Колко лева доплатихте?
- Не си спомням добре, но мисля, че около 4000 лева излезе цялата операция.
Заради подобно доплащане в болница, хората все по-често търсят алтернатива. Намират я в здравните частни фондове. Най-често инициативата идва от работодателя, който вкупом осигурява служителите си. От заплатата на всеки се удържат около 15-20 лева месечно, които отиват във фонда. Срещу това - фондът покрива разноските за лечение в болница.
"Случва се и нещо, което преди 2-3 години беше чудо. Идват клиенти на място и казват искам да си направя доброволна здравна осигуровка, тъй като все по-често се налага да доплащаме в здравните заведение и сумите стават все повече и повече", обясни Калин Костов, управител на здравноосигурително дружество.
Директор на столична болница обяснява че парите, които Здравната каса дава на лечебните заведения, свършват още в началото на месеца. И за пациентите остава вариантът да си платят или да чакат да влязат в графика за следващия месец.
"Както изглежда, картината за 2011-та няма да е по-добра от тазгодишната. И ако все пак човек иска да си гарантира лечението и да плати по-малко , ако му се наложи, би трябвало да се обърне към доброволните фондове", каза Дечо Дечев, директор на болница "Св. Иван Рилски".
Въпреки ръста, все още клиентите на частните здравни фондове остават малко. Към момента едва 214 хиляди българи отделят доброволно от заплатата си за вноски за здраве.