Да започнеш филмова кариера на 24. Та на толкова биха се пенсионирали половината актуални към днешния ден тийнзвезди. Не за друго, но дотогава лицата им ще се толкова преекспонирани, а сценаристите все по-ориентирани към "свежи" 16-годишни момичета и момчета. Абе не е толкова зле, би възкликнал друг герой на рубриката "В ролите още…". Илай Уолък застава пред камера на крехките 41 години :).

Да приемем просто, че през 1995 г. това е било най-нормалното и естествено нещо на света. Сега явно времената са други, а родителите, жадни да печелят от симпатичните си хлапета - прекалено много.

Да заемеш амплоа на харизматичен антигерой, да бъдеш приет като такъв и…

да бъдеш номиниран за "Оскар" в две последователни години – това е трудно на 25 години, а на 14, бих казала, напълно невъзможно. Той е безпощаден сериен убиец и средновековен вампир. Той е Джеръми Ренър и… изглежда адски добре в потник. Роден на 7 януари 1971 г. в Модесто, Калифорния, той е най-голямото от пет деца. Без абсолютно никаква идея за кино в главата момчето влиза в Модесто Джуниър Колидж, където се занимава с компютърни науки, криминология и психология. През втората година в колежа участва в полицейска тренировка, представяйки се за мъж, тормозещ семейството си.

Това му докарва 50 долара и поставя няколко нови, немислими дотогава цели

Така Джеръми напуска училище и се мести в Сан Франциско, за да учи в American Conservatory Theatre, а по-късно заминава за Хавай. През 1993 година Ренър заживява в Лос Анджелис, където усилено започва да се занимава с театър. Най-известно и запомнящо се оказва участието му в пиесата "Search and Destroy", където, освен като актьор, той се изживява и като режисьор. След няколко проекта и участия в телевизионни реклами идва и първият филм. Годината е 1995-а, а заглавието на лентата – "Гимназисти в Белия дом" (Senior Trip). Блестящо начало? Не бих казала.

Трябва да минат цели седем години – време за снимки на още и още реклами

плюс участие в небезизвестни телевизионни сериали като "От местопрестъплението" (CSI: Crime Scene Investigation) и "Ейнджъл" (Angel), за да се стигне до ролята на сериен убиец във филма от 2002 г. "Dahmer". На 15 февруари 1992 г. съдът в Милуоки обвинява Джефри Лайънъл Дамер в 15 убийства и го осъжда на 937 години затвор. Десет години по-късно критиката е запленена от разтърсващия и изключително комплексен образ, който Ренър възпроизвежда в лентата и му присъжда блестящи оценки. Играта на Джеръми му носи номинация за наградата Independent Spirit, а това явно показва на актьора, че

не е сбъркал в избора на професия, в случай, че някога се е съмнявал в това

Превъплъщението в безмилостен убиец не остава незабелязано и само година след премиерата на "Dahmer" актьорът застава до Колин Фарел в касовия "Специален отряд" (S.W.A.T.). През 2005 г. той приема главната роля в "Neo Ned", филм, който му носи наградата за най-добър актьор на Международния филмов фестивал в Палм Бийч. Следват лентите "Twelve and Holding" (2005) и "Северна страна" (North Country), които утвърждават още повече името на актьора.

Яростна – така може да бъде определена за него 2007 година, когато се снима в три успешни проекта. Взима участие в хорър филма "28 седмици по-късно” (28 Weeks Later), снима се и в независимия "Take" – филм, за който получава признанието "Най-добър актьор" на Калифорнийския независим филмов фестивал. По-късно Ренър застава до Кейси Афлек, Брад Пит и Сам Рокуел за снимките на "Убийството на Джеси Джеймс от мерзавеца Робърт Форд" (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford).

"Сянката" на Джефри Дамер не спира да го преследва обаче

Тя се оказва и причината американската журналистка, изживяваща се като сценарист, режисьор и продуцент Катрин Бигалоу да избере именно Ренър за ролята на сержант Уилям Джеймс за филма си "Войната е опиат" (The Hurt Locker). Реакциите след премиерата на филма са повече от противоречиви. Едни го хвалят и слагат до класики като "Апокалипсис сега" (Apocalypse Now). Други го приравняват със земята без повече коментари по темата. Едно обаче е неоспоримо, а именно качествата, които показва Джеръми, изигравайки ръководител на екип за обезвреждане на бомби по време на войната в Ирак. Играта му носи номинация за "Най-добра мъжка роля" на наградите "Оскар", БАФТА, Independent Spirit, призовете на актьорската гилдия и много други.

Само след дни се очаква решението на американската киноакадемия за друг филм с участието на Ренър. Режисьорският проект на Бен Афлек "Градът" (The Town) е заснет през 2010 г. и също като "Войната е опиат" остава някак недооценен и недолюбван от зрители и критика. За мен лично филмът си заслужава точно толкова, колкото

Джеръми Ренър заслужава втората си номинация (а защо не и награда) за "Оскар"

Някой може да попита защо. С думи прости – защото Ренър владее сцената. Нещо, което се отдава на малцина. Не е лесно да изиграеш храстче, например, но да направиш по-голямо впечатление на публиката и да засенчиш главния герой. А наш Джеръми умее точно това. Казват, че сред силните черти на актьора е неговият поглед. Неслучайно киноафишът за "Dahmer" е просто портретна снимка, с акцент върху очите. А такова лице се запомня.

Умишлено дотук не споменах нито веднъж думичката "лошо момче", въпреки че, нека признаем, ролите, които изиграва са именно такива. Защо не го направих ли? Защото е клиширано, много ясно, но и защото някак отвътре не ми се иска да повярвам, че 40-годишният актьор се изживява като такъв. А и

кое ли "лошо момче" би взело майка си на "Оскар"-ите… два пъти

Кое "лошо момче" би реставрирало стари холивудски къщи, вместо да се наслаждава на свободата и парите си по доста други и доста по-неприлични начини?! Едно е ясно – за Джеръми ще се говори тепърва. Актьорът е взел присърце не себе си, а кариерата си. Предстои да го гледаме в "Мисията невъзможна – 4", в "Hansel and Gretel: Witch Hunters", където си партнира с друга от героините на „В ролите още…” Джема Артъртън, както и в "Отмъстителите” (The Avengers). Аз лично нямам търпение.