Радиоактивното замърсяване на морската вода от авариралата АЕЦ "Фукушима-1" вероятно ще бъде само местен проблем, но може да доведе до обявяване на зона, забранена за риболов, ако има голямо изтичане на трайни замърсители, съобщи Дискавъри, позовавайки се на американски и британски учени.

Големината на зоната и за колко време тя ще бъде неизползваема ще зависят от това кои радиоактивни замърсители ще останат в седиментите.

Засега най-големият замърсител, открит от японските власти вморската вода, е радиоактивен йод 131. Той може да влезе в морската хранителна верига, особено чрез водораслите, които лесно го поглъщат.

"При някои видове морски храни има потенциал за преразпределяне на концентрацията”, каза Ед Лаймат от Съюза на загрижените учени, неправителствена организация към ООН, която се занимава с ядрена безопасност. ”Дори и ниски нива на замърсяване могат да се концентрират при някои морски животни, както живакът се концентрира в големите риби като рибата тон. Освен това е известно, че някои изотопи се концентрират в растения, като водораслите, както и в някои видове ракообразни."

Радиоактивните елементи са опасни, когато са в храната, защото, ако бъдат поети с нея, лъчението от тях може да увреди ДНК в клетките. Това е канцерогенно. Замърсяването с йод 131 обаче е краткотрайно, защото периодът на полуразпадане на елемента, за който радиоактивността му намалява наполовина, е само осем дни.

"Това означава, че след няколко месеца ще бъде безвреден", каза Саймън Боксол от британския Национален океанографски център в университета на Саутхамптън. Той подчерта колко уместна е ранната забрана на риболова около централата след бедствието на 11 март.

"Повече се притеснявам в системата да не влязат цезий и плутоний”, каза той. “Тези два тежки елемента са с период на полуразпадане съответно около 30 и няколко хиляди години. Това ще е по-страшно, защото те могат да се натрупат в седиментите на морското дъно."

При високи нива, това би могло да предизвика определяне на зона, забранена за риболов, като мярката би останала с години. Това обаче не може да бъде предвидено. Необходимо е да бъдат направени измервания и да се определи колко голямо е замърсяването.

"В забранената зона няма да се лови риба и толкова! След нея ще има допълнителна зона, която периодично ще се проверява за радиоактивност", допълни Боксол.

Засега цезий и плутоний са открити само в почвата на територията на "Фукушима-1". Като се има предвид колко голям е Тихият океан, радиоактивността край Фукушима ще бъде изхвърлена навън от района от теченията и ще се разреди до много ниски нива. Тя ще влезе в морската хранителна верига само в района. "Трябва ли да се притесняват от нея хората на Хавай и в Калифорния? Отговорът е не", каза Боксол.

Благодарение на размера си Тихият океан е сред най-чистите всвета, що се отнася до радиоактивното замърсяване. Най-замърсените морета са Балтийско заради аварията в Чернобил от 1986 г. (125 Бк/м3), Ирландско заради изпуснати радиоактивни материали от британската централа Селафийлд (55 Бк/м3) и Черно море, което също е замърсено от Чернобил (52 Бк/м3). За сравнение Американската агенция за защита на околната среда определя граница от 3700 Бк/м3 цезий в питейната вода.