"Оценките за сивата икономика се основават на различни методологии. Тази, която беше публикувана вчера, е въз основа на възприятието на хората, а е доказано, че когато се говори за възприятието на хората, обикновено се дава по- голям процент на сивата икономика, отколкото е в действителност", коментира министърът. " Големите обороти действително са в светлата част на икономиката", смята Трайчо Трайков.
"Сивата икономика идва от неплащане на данъци, неотчитане на обороти и контрабанда. Когато всеки от тези елементи се прецени експертно, тогава можем да направим оценка. По тази методология сивата икономика фигурира между 25-30%. Но това са неща, от които повече се интересува Министерството на финансите", коментира министърът.
"Когато беше въведен плоският данък от 10%, редица хора и фирми разбраха, че им е по-скъпо да избягват плащането на данъци, отколкото да си ги плащат", смята още министър Трайчо Трайков.
Министърът припомни, че миналата седмица парламентът е приел Закона за изменение и допълнение на Закона за ограничаване на административното регулиране.
"Той въведе принципа на мълчаливото съгласие при всички административни режими. Ако трябва да се регистрирате за нещо и си подадете документите, а администрацията не ви е отговорила в срок, това значи, че е съгласна", поясни министърът. "Освен това държавата няма да може да ви вземе по-висока такса, отколкото на нея и струва да ви свърши услугата. Само от това предвиждаме да намалим общата административна тежест с 15%. Таксите вече няма да може да се използват за премии за администрацията и др. "
България - вход за китайските инвестиции за Европа
"В нашата стратегия за първи път внасяме географски елемент и той е насочен към Китай. Побратимихме се с две китайски провинции и сключихме инвестиционни споразумения. Сега работим по създаването на българо-китайска индустриална зона край София", заяви още министър Трайков. По думите му тя ще се управлява съвместно с китайските партньори.
"Работим по много инвестиции, но за всяка по-голяма има състезание и конкуренция като при спортно събитие", каза още Трайков и допълни, че България първоначално се конкурира за всяка голяма инвестиция с 30-40 държави, а след това с 3-4. По думите на министъра нашите преки конкуренти в района са Румъния и Сърбия.
Най-много са инвестициите в индустрията
Миналата година инвестициите в България бяха 1,640 млрд., като 1,300 млрд. са в индустрията, което се получава за първи път като съотношение. Преди 80% от чуждите инвестиции бяха в строителство, имоти и финансово посредничество.
За АЕЦ "Белене"
Що се отнася до строежа на АЕЦ "Белене" министър Трайков коментира, че ще се гони най-доброто за България решение.
По отношение на спуканите тръби в АЕЦ "Козлодуй" Трайков посочи, че са безопасни, но е притеснително, че тези елементи, които трябва да издържат 30 години, се пукат на третата. "Руският доставчик знае колко сме недоволни от това", заяви още министърът.