Жители на пазарджишкото село Синитево се подготвят за партизанска война срещу базова станция на мобилен оператор, която е построена на броени метри от домовете им, въпреки масовите протести. Според хората са вписвани неверни данни в официален документ, чрез който е дадено разрешение за строеж на съоръжението. След като два месеца жалбите им до държавните институции са без резултат, недоволните се заканват сами да решат проблема като демонтират насилствено антената.

Новата базовата станция се издига на покрива на къща

чийто собственик отдавна живее в Италия, но е готов да прибира месечна рента от мобилния оператор. Съседите са недоволни, но никой не зачита мнението им. Така на 21 януари антената се появява на метри от околните къщи.

„Нашите домове отстояват на 6 метра, на 7 метра, на 8 метра. А в наличната документация на министерството на здравеопазването  е отразена една голяма лъжа! А тя е следната: че най-близката сграда била на 33 метра", каза Величка Николова, село Синитево

В документите, с които мобилният оператор кандидатства за базовата станция, е записано, че тя ще бъде поставена на 20 до 33 метра от къщите. А не както е в действителност - на 5 до 8 метра. Разминаването лъсва едва, когато хората от Синитево подават жалба в Здравното министерство.

bTV разполага с писмо, в което главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев задава този въпрос на мобилния оператор. Тази кореспонденция обаче е след като станцията вече е изградена след одобрение на главния архитект на община Пазарджик.

„Ако някой е докладвал пред Министерството на здравето, че тя (базовата станция) е на 33 метра отстояние от къщи, нека си понесе отговорността. Защото на базата на този доклад, министерството е дало своето заключение за съгласуване", каза арх. Кръстю Танков, главен архитект на община Пазарджик.

От Регионалната здравна инспекция отказаха да коментират

пред камера скандалния казус с аргумента, че от здравното министерство им забранили да се занимават със случая. Препратиха ни отново към главния архитект на община Пазарджик.

„Специалистите, които са подписали доклада -  а те са специалисти в тази област, аз съм само архитект,  казват, че тя няма да даде поражения върху хората.  И на базата на това са издадени и разрешителните всъщност", посочи главният архитект.

Докато институциите уточнят как е получено разрешението за станцията, хората в Синитево събират над 500 подписа за премахването й.

Дали базовата станция действително вреди на здравето на хората

се установява със замервания. Такива са правени в селото и те не са показали вредно влияние. Хората обаче се заканват, че ако антената не бъде премахната доброволно, тя може да предизвика нов 9 септември в село Синитево.

„В край на краищата, ние се голи ръце ще я демонтираве и изнесем оттука, което е равносилно на самоубийство... Но ние ще го направим в името на нашите деца", закани се Величка Николова.

Община Пазарджик е готова да предостави парцел извън населеното място за преместване на базовата станция, но засега от мобилния оператор мълчат. След това казаха, че съоръжението още не било въведено в експлоатация. В момента тече процедурата в ДНСК. От оператора посочват, че всичко се прави с разрешение на здравното министерство, и че при задължителните контролни изследвания не са констатирани стойности, превишаващи максимално допустимите.

Има известни неточности, признаха от здравното министерство

Пред bTV д-р Ангел Кунчев, държавен здравен инспектор, обясни, че според назначена от него проверка показала разлика в метрите в някои от данните. Специално за посочените 33 метра има неточност – истинското разстояние било 22 метра.

Истината е обаче, че дори и при тези метри изчислените натоварвания на тази базова станция няма как да са извън нормите и няма как да повлияят на здравето на хората.

Кой е допуснал разминаването?

Посочените отстояния са записани в скицата, предоставена от инвеститора, тъй като това е нормалният начин на работа. Явно или не са замерили правилно, или не са записали точите данни. Но проверката на РИОКОЗ ни даде точните данни. При всички случаи, при които се издава разрешение, или не се издаде такова, се взема предвид това, което сме установили реално на място.

Според Кунчев въпросът има два аспекта – медицински и социален. Според него все още съоръжението не работи, направени са само замервания на мощността за кратък период. Така че във всички случи тази антена може да работи и няма да оказва вредно въздействие върху здравето на хората, категоричен е Кунчев.  

Вертикалният наклон на посоката на излъчване на антената е нула градуса, тя излъчва успоредно на хоризонта, т.е. над сградите, на 13 метра над тях. Така че няма как да установим наднормени стойности в сгради, обитавани от хората.

Щом толкова се страхуват хората, да я преместят

Има възможности за преместване, има разбиране на главния архитект. Но нека не търсят причината в техническите данни и в това, което замерваме, защото няма как да се докаже нещо, което го няма.