За първи път от почти 30 години генерален-секретар на ООН посещава България. Един от най-опитните дипломати в света – Бан-Ки Мун, пристигна у нас, изпълнявайки обещание, дадено преди година в Ню Йорк да направи визита в страната ни.

В четвъртък вечер той прие в хотела си и репортера Светослав Иванов и даде специално интервю за bTV по някои от най-актуалните теми в света днес.

Ето какво каза Бан-Ки Мун:

-    Добре дошли в България! Как сте? Как се чувствате?

Благодаря Ви за този въпрос. За мен е удоволствие да посетя страната ви, която е силен партньор в ООН. Моята визита е първото посещение на генерален-секретар от историческите демократически трансформации. За последно генерален-секретар е бил у вас преди 27 години. Изглежда малко закъсняхме, но знаете, че никога не е късно и наистина се радвам да бъда тук.

-    Вероятно вие сте били на борда на самолета, когато в британските медии се появи информация, че Международният съд в Хага ще издаде заповед за арест на Муамар Кадафи и синът му Сеиф ал Ислям. Подкрепяте ли подобна стъпка?

Резолюцията на Съвета за сигурност изисква нарушаването на човешките права да бъде разследвано от Международния наказателен съд. На базата на това решение главният прокурор на съда в Хага започна работа по този въпрос. Той уведоми Съветът за сигурност, че ще подведе под отговорност най-малко трима души. Кои ще са те обаче зависи от разследването. Съдът е независим орган и аз се придържам към тази позиция - който извършва военни престъпления или престъпленията срещу човечеството, трябва да бъде накаран да се чувства неудобно...

-    Господин генерален секретар, споменахте Резолюция 1973. В момента международната общност извършва военна операция в Либия срещу режима на Кадафи. Някои европейски държави замразяват авоари на семейството му. Но не са ли това парите, които някои от същите тези държави му дадоха преди време? Как според вас един “тиранин-приятел" се превръща в “тиранин-враг"?

Тук не става дума за приятелство или тирани, или какъвто и да е друг термин. Ние в момента говорим за фундаменталните принципи на човешките права и демокрацията. Когато някой ги нарушава, който и да е той, и не се вслушва в гласа на своя народ, губи легитимацията си.

-    Как виждате ООН след тези решителни действия и мерки? Нека използваме метафора - ООН става “по-обединена" или “по-национална"?

Обединените нации предприеха много решителни, смели и незабавни мерки, обединени от своите принципи. Видяхме това при приемането на две исторически резолюции. Това изпраща ярко послание към международната общност, че защитавайки човешките права и цивилните е най-важният закон за нас. Свобода на словото, свобода на събиранията на хора, които искат да изразят позицията си - това са неща, с които всички лидери трябва да се съобразяват.

-    Друга гореща тема - елиминирането на Осама бен Ладен. Очаквате ли това да повлияе и на без това деликатната атмосфера в Близкия Изток и Северна Африка?

Ако се върнете назад във времето, преди 10 години, когато се случи 11 септември, Осама бен Ладен и Ал Кайда се опитаха да експлоатират безсилието на хората в арабския свят. Това създаде почвата, на която да стъпва тероризма. Ние трябва да изкореним именно тези кълнове на тероризма. Това е посланието от трагичния край на Осама бин Ладен към света.

-    Въпрос, свързан с България и по-малките страни като нашата - каква е тяхната роля в предизвикателствата, за които говорите?

В ООН членуват 192 държави, които работят заедно и в хармония. Големината и територията нямат значение. Повечето от половината членове са по-малки страни от вашата. Тяхната роля обаче е дълбоко ценена. Редовно се срещам с Форума на малките държави, за да слушат техните гледни точки и проблеми.  Много съм благодарен на ангажираността на българското правителство за мира и сигурността на планетата. Вие участвате в много важни мисии като тази в Афганистан и Косово. Това е ценно съдействие. Вие се превърнахте в държава-донор от държава-реципиент. Това е много важно!

-    Когато поехте поста си през 2007 г., корейската преса ви нарече „хлъзгавата змиорка"... Мислите ли, че в това интервю бяхте достатъчно „хлъзгав"?

Не мисля, че бях хлъзгав. Но този прякор ми беше даден от пресата като комплимент за моето искрено уважение към медиите. Аз вярвам, че те играят ролята на посредник между ООН, правителствата и хората. Това е изключително важно. По отношение на чувствителните въпроси понякога твоите отговори трябва да са внимателно премислени... Това се опитвам да правя и аз. Това достатъчно „хлъзгаво" ли беше за вас?

-    Благодаря ви за това интервю!

Аз ви благодаря!