Миналата година, малко преди малкият Деян да навърши три годинки, Стела решава да го запише на детска градина в Монтана. Директорката отказва с мотива, че има пропуски в имунизационния календар на детето.
„След като намерих сама всички ваксини, които се поставят на децата от раждането до 2-3-годишна възраст, прочетох листовките. Реших, че не мога да поема този риск. Не мога да поема риска детето ми да пострада от ваксина или да умре”, споделя майката.
Всяка една от ваксините може да даде страничен ефект, признават специалистите. С факта обаче не трябва да се злоупотребява. Последиците от страничните ефекти са несъпоставимо по-малки от последиците, които би причинила липсата на имунизации.
„Само преди 5-6 години в Украйна, в Беларус, в Русия след един такъв срив на имунизациите на базата на това, че не е демократично да бъдат задължителни, се разгоря една жестока дифтерийна епидемия, в която загинаха стотици деца, родители и здравни работници”, разказва д-р Ангел Кунчев.
Според член 58 на Закона за здравето за предпазване на гражданите от заразни болести се правят задължителни имунизации. Ако няма задължителните ваксини, детето няма право да посещава детска градина и ясла. Въпреки правилата някои родители намират начин да заобиколят закона.
Специалистите са категорични, че родителите, които не ваксинират децата си, ги превръщат в потенциална заплаха за хора с отслабен имунитет.
Какви са страничните ефекти на ваксините и опасни ли са те? Гледайте тази вечер в „Хрътките” по bTV Action.